DEMET ÖZDOĞAN’IN ÇÖVEN KÖKLÜ, AYVA ÇEKİRDEKLİ VE KARBONATLI EV YAPIMI ŞAMPUAN TARİFİ

Basit yaşam serüvenim okuyucularından Demet Özdoğan’ın şampuan tarifini sizlerle paylaşmak istedim bu yazımda. Bunun nedeni ise tarifi okuyunca sizler de göreceksiniz ki bu tarifin içinde malzemeler dışında merak, araştırmaya olan ilgi ve tutku da var :) Kendisinin de belirttiği gibi denemediğim tarifleri blogumda paylaşmaktan yana değilim ama bu tarifin oluşturulma aşamasından çok etkilendim. Bu tarifi yapacak, deneyecek ve sonrasında da gözlemlerde bulunacak enerjim ve motivasyonum şu an için maalesef olamasa da paylaşılası bir tarif olduğuna inanıyorum . (Uzun zamandır bloguma güncel yazı yazamıyorum nedeni ise; sağlık problemlerimden dolayı istirahat halinde olmamdan kaynaklanmakta.) Evet; lafı fazla uzatmadan Demet hanımın e-posta yoluyla benimle paylaştığı bu tarifi sizlere aktarayım…

“Merhaba, şampuan yapımı konusunda çok uzun zamandır kafa yormama ve birçok deneyimler yaşamama rağmen bir türlü istediğim sonuca ulaşamamıştım. Ta ki, siz farkında bile olmadan kafamda bir ışık yakana kadar! En sonunda yapbozun eksik parçasını sayenizde bulmuş oldum. Üç gündür saçlarımın tamamen kirlenmesini bekledikten sonra en sonunda biraz önce denedim veeeee…. İşte budur dedim. Öncelikle eksik parçayı bulmamdaki katkınız için teşekkür ediyorum.

Oluşturduğum formülü sizinle paylaşmak isterim. Bu formülü blogunuzda özellikle paylaşmadım ki, siz de anladığım kadarıyla benim gibi yanlış bilgilendirmeler konusunda hassassınız. Önce kendinizin denemek isteyeceğini düşündüm. Bu nedenle paylaşıp paylaşmama konusundaki kararı sizin vermenizi uygun buldum.

Öncelikle sizin yardımınızla bulduğum eksik parçanın karbonat olduğunu belirteyim.
İlk denemem olduğu için ölçüler birazcık el terazi, göz kantar formunda oldu. Yani kesin ölçüler yok.

Çöven kökü: Ben aktardan 1 liralık almıştım ve yarısını kullandım. Ama bir sonraki denememde tamamını kullanmaya karar verdim. Zira şampuanımın köpürmesini de istiyorum.

Kullandığım malzemeler:

* Ayva çekirdeği jölesi: Ayva çekirdeğinden jöle yapma konusunda bir bilginiz var mı bilmiyorum ama ben tarifini yine de yazayım. 1 yemek kaşığı kadar ayva çekirdeğini 1 çay bardağı kadar (daha az da olabilir) içme suyunun içinde 2-3 gün kadar bekletin. Bu sürenin sonunda jöle kıvamına gelecektir ve süzebilirsiniz. Ayva çekirdeği jölesini Anadolu kadını yıllardır krem olarak kullanır. Antioksidandır ve cilt lekelerine çok iyi geldiği söylenir. Ben yaptığım şampuanın su kıvamında değil de şampuan kıvamında olmasını istediğim için kıvam artırma amaçlı kullandım. Ayrıca saç dökülmesine de iyi geldiği söylenmekte.

* Karbonat: 2 yemek kaşığı kullandım.

* Kabuk tarçın: Benim vazgeçilmezim. Hayatta en sevdiğim kokulardan biridir. Herşeye tarçın kullanma hastalığım vardır. Hatta sürahideki suyun içine 2 adet kabuk tarçın atıp suyu bile öyle içerim. Şampuanıma da müthiş güzel bir koku verdi.

Uygulama:

1- Yaklaşık 1 su bardağı içme suyunun içine çöven köklerini koydum ve 15-20 dakika kadar kaynattım. (Aman dikkat köpürüp taşabilir, kontrollü kaynatmakta fayda var.)

2- Kaynamanın son 4-5 dakikasında içine 2 adet kabuk tarçın ve ayva çekirdeği jölesini ekledim (süzmeden), kaynatmaya devam ettim.

3- Karışımı, böylece içindeki malzemelerle birlikte 1 gün 1 gece beklettim ki ayva çekirdeğindeki jöle tamamen sıvıya geçsin istedim.

4- Süzgeç yardımıyla süzdüm ve içine 2 yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırdım. Bir şişeye doldurdum.

Yukarıda da belirttiğim gibi bugün özellikle yıkamadan beklettiğim oldukça kirlenmiş olan saçlarımda kullandım. Bu arada saçlarım ince telli ve yağlı bir yapıdadır. Sonuç beklediğimden çok daha iyi. Saçlarım kesinlikle çok hafif, çok iyi temizlendi ve mis gibi tarçın kokuyor. Sanırım ayva çekirdeği jölesinden olsa gerek, yumuşacık.

Bundan sonraki aşamam, saçımın kirlenme süresini izlemek olacak.
Sonuçtan o kadar heyecanlandım ki bu süreci beklemeden hemen sizinle paylaşmak istedim. Denemek istediğinizde her türlü sorunuzu yöneltebilirsiniz.

Şampuan Günlüğü 1: Bugün 1 günlük yıkanmış saçlarımda hiçbir olumsuzluk gözlemedim. Oysaki çok yoğun, çok koşturmacalı ve şiddetli rüzgar altında bir gün geçirdim. Buna rağmen oldukça iyi durumdalar.

Şampuan Günlüğü 2: Saçlarım 4 günde kirlendi ve ikinci kez yıkadım. Şu anda hiçbir olumsuzluk gözlemlemedim. Aksine olumluluklar var. Örneğin, yaşadığım saç dökülmeleri kesinlikle çok çok azaldı.”

Bu güzel tarifi ve tecrübelerini bizlerle paylaştığı için Demet Özdoğan’a çok teşekkür ederim. Bilgi birikimi ve deneyimleri oldukça fazla olan Demet hanımın mutlaka bir blog açması gerektiğine yürekten inanıyorum :))

15 thoughts on “DEMET ÖZDOĞAN’IN ÇÖVEN KÖKLÜ, AYVA ÇEKİRDEKLİ VE KARBONATLI EV YAPIMI ŞAMPUAN TARİFİ

 1. Tarifi kesinlikle deneyeceğim.
  Yazılarınızı da merakla bekliyorum.
  Sevgiler,
  Canan

   • Tabi, malzemeleri aldım ancak henüz şampuanı yapmadım. Kullanınca muhakkak yorum yazarım ;)

 2. Bloga yazı yazmanız beni çok mutlu etti, tez zamanda sıhhatinize kavuşursunuz inşallah. Sizden cesaret alarak pek çok güzellik kattım hayatıma, kıyafetlerim ve mutfak eşyalarım deterjanın ne olduğunu unutmak üzereler, şampuanım dolabın dibinde, imkansız olmadığını görmem gerekiyormuş. Bugün hastayım, o yüzden yeşil çay yerine adaçayı içiyorum. :)
  Çokça sevgiler.

  • bilgi paylaştıkça büyür derler ya hani, bence paylaştıkça hem büyüyor hem de daha da değerleniyor sanki :) zehirli kimyasallardan uzak bir hayat için çabalayan herkese kolaylıklar diliyorum…

   çok geçmiş olsun.

 3. Merhabalar, tarifimi paylaşmış olmanız beni mutlandırdı. Ayrıca benimle ilgili yorumlarınızdan onur duydum. Doğal olanı araştırmak, uygulamak ve hayatıma katmak en büyük tutkularımdandır. En kısa sürede sağlığınıza kavuşmanız ve güzel paylaşımlarınıza devam etmeniz dileğiyle…

  • :)) sonuçları paylaşırsanız çok sevinirim. tarifi denemek isteyen diğer okuyuculara tecrübelerinizi aktarmış olursunuz.

 4. Toprak hanım merhaba
  Tarifi denedim ve şimdiye kadar denediğim zeytinyağlı sabun ve şampuan tarifleri arasında en süperi bu oldu.Saçlarım yumuşak ve dökülmesi azaldı.sabun kullandığım dönemde kepeklenme olmuştu,onu tam olarak geçirmedi yalnızca.Şunu da belirteyim ben saçlarım uzun olduğu için sirke durulaması da yapıyorum sonrasında tarama kolaylığı açısından. Sonuç bence mükemmel.Size ve Demet hanıma teşekkür ediyorum.

 5. Merhaba,
  Tarifi sonunda deneyebildim. Sizin yazdığınız tarife ilave olarak deniz kadayıfı ve 5-6 tane karafnfil ekledim ben.
  Ayva çekirdeklerinin suyunu çok koymuşum sanırım, kıvamda koyulaşma olmadı. Sonra aklıma deniz kadayıfı eklemek geldi. Deniz kadayıfı bir tür yosun. Kurutulmuş olarak aktarlarda satılıyor. Ben bunu 3 yaşındaki oğlumun öksürüğü için kullanıyorum ve çok faydasını görüyoruz. Deniz kadayıfı kıvamı koyulaştırıyor. Ceviz büyüklüğünde deniz kadayıfını yarım çay bard. suda bir taşım kaynatıp karışıma ekledim. Yalnız deniz kadayıfı tarçının kokusunu biraz bastırdığı için biraz da karanfil ekleyip öyle beklettim.
  Oldukça kirlenmiş olan saçlarımda denedim. Saçlarım çok uzun (neredeyse belime kadar), düz, ince telli ve boyasız. Evet yumuşacık yaptı ancak çok temizlenmedi sanki. Birde benim şampuanım pek köpürmedi. 6 parça çöven kökü katmıştım oysa. Ama sanırım bu kadar köpürüyor. 2. gün saçlarım kirlenmişti. Tam 3 gün sonra bugün 2. kez yeniden yıkadım. Bu sefer şampuanı daha bol kullandım ve diplerini daha iyi yıkadım. Şu anda saçım kurudu ve geçen seferkine göre temizliği daha iyi gibi. 2 yıkamalık daha şampuanım var elimde. O bitince sadece karbonatlı yıkamayı deneyeceğim çünkü bu kadar uğraşa ikisinin arasında çok bir fark yok gibi geldi bana.
  Onu da deneyince tekrar yorumlarımı yazarım. Tarif için tekrar çok teşekkür ederim.
  Sevgiler,
  CANAN

  • merhaba Canan hanım, detaylı yorumunuz için çok teşekkür ederim. deniz kadayıfını ve özelliklerini ilk defa yorumunuz sayesinde öğrendim. şampuan tarifiyle ilgili gözlemlerinizi paylaşmanıza çok sevindim. bu şekilde tarifi denemek isteyenlere de fikir vermiş olabilirsiniz. karbonatla ilgili yorumunuzu merakla bekliyorum. kolay gelsin…

 6. Deniz kadayıfını bildiğinizi düşünerek çok üstünde durmamıştım ama ben de internetten bu sene keşfettim.
  Oğlumun alerjik öksürüğü var ve 2 senedir kışları nebulizatörle malum ven….. ilacını veriyorduk. Bu ilaç aslında astım ilacı olmasına rağmen hemen hemen tüm öksüren çocuklara verilir hale geldi. Bu sene inat ettim hastalıklarında sıfır ilaç dedim. Araştırmalarım sonucunda, deniz kadayıfını buldum. Oğlum bu sene kreşe başladı, tabi hastalıklar da daha ağırlaştı ve sıklaştı. Buna rağmen çok şükür sıfır ilaçla geçiriyoruz. Ballı siyah turp, sırta karababiber al karışımı, deniz kadayıflı süt, ıhlamurla geçiriyoruz en ağır ve ateşli hastalığı bile. Bu vesileyle bilmeyen arkadaşlar da faydalansın istedim. Sevgiler, Canan

  • ben de ilaç kullanmadan hastalıkları atlatmaya çalışanlardanım… verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. umarım benim gibi bu yorumları okuyan diğer okuyucularda deniz kadayıfı ile tanışmaktan keyif almışlardır…

Yorumlar kapalı.