Sadece yoğurt…

DSCN6390

Bu yazı ve yazıya ait bu resim benim gibi, gerçek/doğal ürün neye benzer diye meraklı olanlara ve bu konuda bilgi sahibi olmaktan keyif alanlara gelsin. Yoksa altı üstü bir yoğurt resmi ve yazısı…

Şimdi gelelim gerçek yoğurdun özelliklerine: Çiğ sütten yapılan yoğurdun resmi yukarıda. Resmi özellikle paylaşmak istedim, merak edenlere faydası dokunur diye.

öncelikle yoğurdun suyu yeşilimsi oluyor, marketlerde satılan yoğurdun suyunun rengini ise hatırlamıyorum. eğer aynı ise ayırt edici bir özellik olmuyor demektir.

kesinlikle marketlerde satılan sütten yapılan yoğurtta olduğu gibi sünme gözlemlemiyorsun. resimdeki gibi parça parça kalıyor kaşıkla aldığında.

gerçek yoğurt mutlaka ama mutlaka zamanla ekşiyor sonra bozuluyor. sonraki aşamada ise küflenmesi lazım (bunu ben söylemiyorum bu konudaki uzmanlar söylüyor, yanılmıyorsam Yavuz Dizdar bu konuyla ilgili evinde bir deney yapmıştı). Bu özelliği çok ama çok önemli göz ardı edilmesin sakın.

Bunun dışında rengi bembeyaz olmuyor, hafif kirli beyaz oluyor.

Benim, hem kutu hem şişe hem de çiğ sütten yoğurt yapma denemelerimin sayısı oldukça fazla. Köyümde de gerçek yoğurt yemişliğim var. Yani, bu konudaki tecrübelerim sayesinde farklılıkları gözlemlemek için epey bir şansım oldu.

Yazıyı bitirmeden bir şey daha ekleyeyim; yoğurdun suyu (whey) çok kıymetli, o yüzden yoğurdun üstüne herhangi bir bez örtülüp, suyunun çektirilmesini tavsiye etmem…

2 thoughts on “Sadece yoğurt…

  1. Şehirde güvenilir çiğ süt bulmak bir dert, dahası, köylüden litresini bir liraya alabildiğiniz sütü şehirde ortalama 2,5 liraya satın alıyorsunuz. Üretenler emeklerinin karşılıklarını alamadıkları için teker teker pes ediyor. En üzücü olansa, bizler doğal yoğurdun peşinde koşarken köydekiler marketten yoğurt almaya özeniyor :( Bu döngü nereye varacak?

    • şehirde değil güvenilir çiğ süt bulmak, güvenilir neredeyse hiçbir şey bulamıyoruz maalesef. köylülerin çok zor şartlarda olduğu konusunda ise o kadar haklısınız ki. ben çok yakından şahit oldum bu konuya. bizim köyün ve yakınındaki köylerin kullandıkları “yayla” bu sene sanırım, neden olduğu doğru düzgün anlatılmadan köylülerin kullanımına kapanmış. yani bu demek oluyor ki köylüler hayvanlarını yaylarda otlatamayacaklar. yakın bir tanıdığım durumun sonuçlarını anlatırken gözleri dolu dolu olmuştu, çünkü ineklerini yaylalarda gezdiremiyordu ve hayvanları çok iyi beslenemiyordu.

      köylüler neden marketlerden yoğurt almaya özeniyor? reklamlar gibi toplumların beyinlerini yıkayan medyanın etkisinden olmasın sakın… bu döngü nereye varacak diye sormuşsunuz, bizler bilinçli insanlar ve tüketiciler olmadığımız sürece bence bunlar daha iyi günlerimiz, üzgünüm…

Yorumlar kapalı.