Bir soru daha…

DSCF3718
Hangi taraftaki yumurta “köy yumurtası”?  (Aslında doğru soru şu şekilde olmalı yazımı yayımlamadan tekrar okuyunca fark ettim: “Gerçek köy tavuğunun yumurtası hangisi?” )

Köy yumurtasının özelliklerini günlüğüme not edeyim, yarın bir gün ne olacağı belli olmaz, belki de tarihe not düşecek “köy tavuklarımız” kalmayabilir ilerde. Ben iyisi mi buraya yazayım. Yıllar sonra burada yazdığım bilgilere ihtiyaç duyulmaz umarım.

* İnce kabuklu oluyorlar

* Sarısı daha çok turuncu renginde oluyor. (Börtü böcek çok yediklerinden olabilir. )

* Bence asıl ayırt edici özellikleri renkleri ve boyutları. Şimdi rengini söylemeyim, sorduğum sorunun anlamı kalır mı sonra? Daha sonra not düşerim buraya.

* Bir bilgilendirme daha. Ziraat tavukları köyde yaşayıp yumurtlasalar dahi, yumurtalarının dış özellikleri market yumurtaları ile aynı oluyor nedense? Besleyici özellikleri arasında fark vardır diye tahmin ediyorum çünkü her ne kadar ziraat tavukları da olsalar gdo’lu yemlerle beslenmiyorlar ve bol bol yürüyüp, gezip, eşinebilme özelliklerini rahat rahat kullanabiyorlar.
Ne mutlu eşinebilen tavuklara…

Unutmadan sorum için ip ucu: Buzdolabınızdaki yumurtalara bakabilirsiniz cevabı bulmak için.

2 thoughts on “Bir soru daha…

  1. Bana sagdakiler gercek koy tavugu yumurtasi gibi geldi . Once pazardan sonra organik olanlardan derken yine son zamanlarda pazardan aldim sorarak (kumeste mi acikta mi diye fakat artik verilen cevaplara da pek inancim kalmadi neyi duymak istiyorsak onu soyluyorlar genelde ben yine de soruyorum gunahlari boynuna diyerek. Bir Leyla ablam var zaten ondan alisveris yapar neyi varsa o gun onlardan alir pazardan cikarim. Koskoca pazarda bir saticiya kaldim dusunun artik. Ona da sorularimi sohbet yoluyla gizli veya tuzak sorulara aldigim cevaplardan ve urunundeki ipuclarindan dolayi guveniyorum.Simdi yumurtada ondan ve bir yakinimizin calisanindan fakat gecen gun 80 tane verdi kayinvalidem deyince benim yuzum yine dustu.Hangi biri acikta ve ne ile besleniyor? Tavuklar doymak bilmez ustelik bence yemle besleniyor bunlarda. yani tavugun ne cins oldugunu da nasil yetistirildigini de bilemiyoruz. Gecen gun bir yem cuvali gordum ustunde yumurta cogaltan yaziyordu. Ne var ya bu yemde? Icinde ne oldugu yazmiyor tabi.organik olana gelince tavuklarin acikta gezindigini iddia eden markadan aliyorum fakat yinede nereden alirsam alayim bisey var beni rahatsiz eden.

    • :))

      aslında b12, tam aminoasitler, demir vs. gibi vücut tarafından alınması gereken bileşenler olmasa sık sık “vegan” olasım geliyor. ama maalesef hayvansal gıdaları tüketmek zorundaymışız. tavuğun neredeyse tadını unutmak üzereyim çünkü organik de olsa tavuk satın almıyorum. (organik tavukların büyüklüğü, rengi vs. hiç ama hiç benim zamanında yediğim tavuklara benzemiyor). et deseniz o ayrı bir dert zaten. balıklarda civa oranı yüksekmiş. geriye protein kaynağı olarak seçeneklerden yumurta var. eh işte, içime sinmese de organik marka alıyorum. ama köyümde yediğim yumurtaların tadı bambaşka…

Yorumlar kapalı.