Ev yapımı ürünlerle ilgili güncellemeler (2): Şampuan

Şampuan yerine sabun kullanmaktan dolayı hala ve ısrarla çok memnunum. Neden sanki daha önce keşfedemedim ben bu yöntemi? Nedeni belli değil mi, aman kepek yapar aman saçı kurutur vs. gibi kulaktan dolma bilgilerle uzaklaştırdık hayatımızdan sabunu.

Aslında yapılması gereken şeylerden bir tanesi ph’ı ortalama 5.5 olan saç derinizi ve dolayısıyla saçınızı bazik olan sabunla yıkadıktan sonra, saç tipinize göre uygun miktarda asidik olan sirkeli suyla durulamak. Hepsi bu kadar basit! Ben ise bu kadar zararsız ve etkili bir yöntemi yıllar boyu derime dahi temasından çekinmediğim şampuanla saçımı yıkadıktan sonra keşfettim. Çok yazık…

Yağmurdan kaçarken doluya tutulmamak için kullanacağınız sabunu çok iyi araştırarak almanızı öneririm. Bir sabun bazen sadece sabun olamayabiliyor çünkü… Özellikle marketlerde satılan o meşhur markalı ürünlere dikkat. İçindekiler kısmını okuduğumda ”acaba elimdeki şey gerçekten de sabun olabilir mi” diye düşünüyorum.

Sabunla ilgili ortaya çıkabilecek sıkıntılardan bir tanesi ise; sabun yapımında uygun miktarda kostik kullanılmadıysa eğer sabunun içinde kalan kostiğin derinizi tahriş etme olasılığı olması. Bundan dolayı tekrar ve üstüne basa basa söylemek istiyorum; sabun alırken dikkat edin. İyice araştırıp içinize sindikten sonra sabununuzu alın!

Aktarlardan alacaksanız dahi yine dikkati elden bırakmamak lazım çünkü oralarda satılan sabunlar çoğunlukla paketli olmadıklarından dolayı içindekiler kısmını okumak için elinizde her hangi yazılı bir veri de olamıyor. Aktarın söylediklerine inanmak dışında yapabileceğimiz bir şey kalmıyor gibi.

Şampuansız saç yıkamak yazımda belirmiştim, güvendiğim bir yerden satın aldığım kül suyundan yapılmış defne sabunu kullanarak saçımı yıkadığımı. Şimdi düşünüyorum da iyi ki şüpheci ve meraklı bir insanım. Çünkü bahsettiğim sabunu alıp rengini gördükten sonra içime bir kurt düşmüştü (sabunu kargoyla sipariş ettiğimden dolayı rengini ancak kargoyu teslim aldıktan sonra görebildim). İyi ki de düşmüş o kurt içime! Araştırmalarım sonucunda anladım ki zeytinyağlı defne sabunun rengi hiç bir zaman tam yeşil olmuyor. Tam yeşil olmuyorsa aldığım sabun ne peki? Defne sabunu olmadığı kesin çünkü. Yada belki renklendirici kullandıklarından rengi tam yeşildir.

Bir önceki yazımda şu anda banyomda kullandığım sabunun özelliklerini belirtmiştim. Çok önemli bir konu olduğu için burada yinelemekte hiç bir sakınca görmüyorum.

Zeytinyağlı sabunun rengi beyaza yakın olur yani bizim marketlerden satın almaya alışık olduğumuz gibi yemyeşil olmaz! Bu renk zaten işin kimyasına da aykırı.

zeytinyağlı defne sabunu

Yeni satın aldığım defne sabununun renginin yeşile benzer bir tarafı var mı? İçinde katkı maddesi, parfüm, renklendirici ve tuz yok. Gliserini içinde kalsın diye soğuk yöntemle yapılıyor. Defne sabununda kullanılan defne yağının oranı %30. Bu oranın fazla olması çok da tavsiye edilmiyor defne yağının oldukça etkili bir yağ olmasından dolayı. Firma yetkililerini arayıp sorduğumda; kullandıkları yağın sızma kalitesinde olduğunu kesinlikle kızartma yağları vs. gibi kalitesi oldukça düşük yağları ve hayvansal yağları sabun yapımında kullanmadıklarını belirttiler. Ayrıca sabunlarının içinde kostik kalıp kalmadığının test ettirildiğini de açıkladılar.

Alttaki resimde ise daha önce satın aldığım kül suyu kullanılarak yapılmış zeytinyağlı defne sabunu.

Görüntü1000

Sabun yapımında doğal olarak oluşan gliserinin, sabunun içinde daha çok yer almasını sağlamak için yeni satın aldığım sabun soğuk yöntemle yapılıyormuş. Ve kaçınılmaz soru geliyor…

Soğuk yöntem ile sıcak yöntem arasında ne fark vardır? İki yöntem arasındaki temel fark, sabun yapımı sırasında soğuk yöntemde dışarıdan herhangi bir ısı uygulaması yapılmazken, sıcak yöntem ile sabun yapılırken, sabunlaşmanın gerçekleştiği kazan vs. ısı kaynağının üzerindedir.

Son olarak defne sabunuyla ilgili bir gözlemimi daha paylaşmak istiyorum. Kaliteli defne sabununun keskin parfümümsü bir kokusu olmadığını fark ettim. Oysaki marketten aldığım defne sabunu çok keskin nasıl anlatsam (her hangi bir şeyin kokusunu yazarak anlatmak ne kadar zormuş!), sabunun o kendine has kokusu yoktu, ilave bir koku eklenmiş gibiydi sanki.

*****

Yani kısaca bu yazımdaki güncelleme kullandığım sabunla ilgili yani şampuan yerine başka bir ürün kullanıyor değilim. Bu yazıyı okuyan herkese şampuan yerine kaliteli sabunu denemelerini öneririm. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım yalnız sabun kullananlardan şöyle bir geri dönüş aldım; saçlarının daha çabuk yağlandığını belirtiyorlardı. Şampuanla (deterjan) yıkanan ve yıkama sırasında saç derisindeki tüm doğal yağların ortadan kalkmasına neden olan bir dönemden sonra saç derimiz sabunla yıkamadan sonra bir süre normalden fazla doğal yağ üretebiliyor. Bundan dolayı saçınıza sabuna alışması için mutlaka biraz zaman tanıyın derim ben.

Not: Yeni satın aldığım zeytinyağlı defne sabunu ve zeytinyağlı sabun 120 gr. ve fiyatı 4 TL.

Reklamlar

20 thoughts on “Ev yapımı ürünlerle ilgili güncellemeler (2): Şampuan

 1. Bende uzun süre şampuandan çektim , kısa süreli bir şampuan değişikliği yüzünden saç derim alerji yüzünden uzun süre yara oldu. Hatta sırf bu yüzden bir ara zentinyağlı sabun kullanayım dedim ama daha beter etti. Şuanda ünlü bir şampuan markasının erkek şampuanını kullanıyorum(ronaldo desem anlarsınız). Ama yinede için pek rahat değil.
  Kısacası sabunla saç yıkamadan önce saçınıza en uygun ve en doğal sabunu bulmanız lazım.

  • saçınızı karbonatla yıkamayı hiç denediniz mi? Abimin de problemli saç derisi var, eczanelerde satılan şampuanları kullanmak zoruna kaldı bir süre. Kendisi karbonattan çok memnun olduğunu söylemişti. Tabii sirkeli suyla durulamayı ihmal etmemek gerekiyor.

   Sabun konusunda çok haklısınız, her hangi bir sabun değil gerçekten de kaliteli yağ kullanılarak yapılmış sabun kullanmak lazım. siz nasıl bir sabunla yıkamayı denemiştiniz?

   Bahsettiğiniz şampuanı kullanmanızı pek tavsiye etmem, içindekiler kısmının nasıl uzun bir liste olduğunu siz de fark etmişsinizdir. İçindekiler kısmını okuyabilmek ve üstüne bir de ne demek olduğunu anlamak sabır işi gibi…

 2. paylaştığınız önerileri uyguluyorum .çok memnunum kepek ve dökülme sorunum kalmadı .iyi ki sizi buldum emeğinize sağlık. diğer tariflerinizi de uyguluyorum

  teşekkür ederim.

  • şampuan yerine sabun kullanmaktan memnun kalmanıza sevindim. sabuna mutlaka şans verilmeli diye düşünüyorum kendi tecrübelerime dayanarak. eğer ilk denemede memnun kalınmazsa hemen pes etmemeli.
   çoğunlukla saç yıkamak için sabun kullandıktan sonra sirkeli su yada limon tarzı asidik özellikteki şeyler kullanılması ihmal ediliyor. oysaki çok önemli. tek başına sabun saç için yeterli sonuç veremeyebilir…

 3. Verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Ben saçımı sabunla yıkadığımda sirkeli su ile durulamayı ihmal etmiştim. Sorun çıkmasının sebebi bu olabilir.
  Ancak aklıma takılan birkaç soru var. Saçımızı sabunladıktan sonra mı sirkli su ile durulayacağız , yoksa saçı duruladıktan sonra mı sirkli su ile yıkayacağız?
  Birde sirkeli suyun oranı sizce ne olmalı? Genelde başkalarının verdiği oranları ne kadar uğraşsamda pek yapamam. ama yinede fikir açısından paylaşırsanız sevinirim.

  • etkili sonuçlar alabilmek için saçı sabunla yıkadıktan sonra mutlaka sirkeli su yada limon gibi asidik özellikteki şeylerin kullanılması gerekiyor.

   sirkeli suyu saç yumuşatıcısı gibi kullanıyoruz yani saçımızı sabunla yıkadıktan sonra durulayıp ardından sirkeli suyu uyguluyoruz saçımıza sonra duruluyoruz.

   sirkeli suyun oranı ile ilgili şampuansız saç yıkamak yazımda oran vermiştim. 1 su bardağı suya 1 çorba kaşığı sirke. benim saçım için bu oran yeterli oluyor. ama herkesin saç yapısı değişiklik gösterebileceği için bu verdiğim oran üzerinde oynamalar yapmanız gerekebilir.

   genel bir bilgi olarak şunu söyleyebilirim; saç tipiniz yağlı değilse sirkeli sudaki sirke oranını düşük tutarak denemelerinize başlayabilirsiniz.

 4. benim tanıdığım bildiğim,güvendiğim hiç aktar yok.bunun için herhangi bir aktara gidip direk istediğim markayı almak istiyorum.yani sizin zeytinyağlı sabun olarak karar kıldığınız sabunun markası ne? bir de benim saçlarım kuru kalın ve serttir karbonatı denemeyi düşünüyorum başta kuru olduğu için karbonatı az tutup sirkeyi bol kullanmayı planlıyorum bir tavsiyeniz olur mu?

  • eğer uzun zamandır kullanmadığım bir ürünse yazılarımda marka ismi vermeyi pek uygun bulmuyorum. yeni satın aldığım zeytinyağlı defne sabunundan şimdilik memnunum, her hangi bir olumsuzlukla karşılaşmadım. markası ”Laleli”.
   yaşadığınız şehirde mağazası yoksa internetten sipariş edebilirsiniz.

   saçınızı yıkamak için karbonat miktarını gereğinden az tutarsanız saçınızı temizlemeyebilir, çok tutarsanız da saçı kurutur. öncelikle referans olarak bence paylaştığım tarifle başlayabilirsiniz. çıkan sonuca göre tarifte oynamalar yapabilirsiniz.

   benim saçım da kurudur, sirke için kullandığım oran işe yarıyor. umarım sizde de işe yarar. eğer saçınız kısaysa sabundan önce karbonata öncelik vermenizi önerebilirim.

 5. ankara da kaliteli/doğal defne ve zeytinyağı sabunu alabileceğim yer var mı bildiğiniz?

 6. Gerçekten basit yaşamak ne zor imiş ve ne de pahalı:) bende minik kızlarıma şampuan arayışından sonra sabunla yıkamaya karar verdim. marketten %100 doğal olduğu ibareli mehmet aydın defne sabununu aldım. İlk kullanışta memnun kaldım lakin rengine ilişkin şüphelerinizi okuyunca bende şüphelendim. içeriğine ilişkin net bilgiler yazmıyor. neyse bitene kadar kullanalım sonra laleliyi de deneriz. bu arada üzüm sirkesini de mi sabunu aldığınız yerden alıyorsunuz ve kokmuyor mu?

  • saçımı sabunla yıkadıktan sonra kullandığım elma sirkesini kendim yapıyorum. elma sirkesini saça uygulayıp duruladıktan sonra kokusu kalmıyor.

   benim sabunda şu ara en çok çekindiğim şeylerden bir tanesi kullanılan yağın kalitesi. kızartma yağlarından ya da kullanılmış diğer kalitesiz yağlardan sabun yapıldığını öğrendiğimden bu yana daha özenli davranmaya çalışıyorum kullanacağım sabun markasını belirlerken.

   basit yaşamak hem zor hem kolay… yani bakış açımıza ve motivasyonumuza bağlı gibi geliyor bana. basit yaşamak pahalı demişsiniz, sanırım konvansiyonel ürünler yerine kullanmayı tercih ettiğiniz organik ürünlerin pahalı olmasını kastettiniz. evet, organik ürünler gerçekten de çok pahalılar. ev yapımı ürünlerin bir başka avantajı da oldukça hesaplı olması. yani hem içindekiler konusunda içiniz rahat hem de bütçenizi çok sarsmayacak alternatifler oluşturabiliyorsunuz. (ama organik şampuan yerine karbonat kullanırsak bu dediğim daha geçerli gibi. yani kaliteli sabun kullanmayı tercih edersek maliyet açısından avantajlı bir durum söz konusu olamayabiliyor.)

   bunun dışında ister gıda ister kozmetik, temizlik vb. ürünler satın alırken ya da ev yapımı alternatifler üretmeye çalışırken ben şöyle bir çözüm buldum. “gerçektende bu ürüne ihtiyacım var mı” diye soruyorum kendime. evimde hangi amaçla kullanılacak olursa olsun az çeşitte ama organik/doğal ürünler bulundurmaya özen gösteriyorum. yani basitleşme/sadeleşme çabam evimdeki ürünler içinde geçerli. az ve öz…

 7. Kullandığınız ürünlerle ilgili deneyimlerinizi paylaşmakla yetinmeyip araştırmalara ve güncellemelere devam etmeniz yazılarınızla ilgili güveni arttırıyor. Ben de sabunla ilgili bir deneyimimi paylaşmadan edemeyeceğim. Sabunla bulaşık yıkamada kireçli suyun olumsuz etkisinden bahsetmiştiniz. Kirecin bu denli etkili olduğunu yaşamadan ciddeye almadığımı itiraf edeyim:) Tatile çıktığımda da çantamda zeytinyağlı sabunu ve sirkemi almayı ihmal etmedim. Kullandığım sabun soğuk metotla ve soğuk sıkım zeytinyağından üretiliyor( bu konuda güvendiğim bir marka). Fabrika satış mağazasından stok ve hediyelik olarak bol miktarda alıyorum. Ancak otelde kullanırken büyük bir hayal kırıklığı yaşadım, uzun zamandır güvenerek kullandığım sabun elimde yapış yapış kalıyordu ve içindeki jel dışarı akıp gidiyordu, saçlarımı yıkarken de aynı yapış yapış his:( sirkeyi sulandırmadan saçıma boca ettim yine de arınmadı. O akşam saçımda bir kilo zeytinyağı taşır gibi bir hisle dolaştım ve böyle uyumama imkan yok diyerek saçımı şampuanlama girişimine başladım. Üç kez şampuanlamama rağmen o yapış yapış histen kurtulamadım. Orada bulunduğum sürece şampuan kullanmak zorunda kaldım ama beni asıl üzen sabuna olan güvenimin kırılmasıydı:( Aldığım sabunları bu sefer bozuk çıktı diyerek iade etmeyi düşündüm. Bir daha saçıma sürmem derken aklıma kireçle sabunun etkileşime girmesiyle ilgili yazınız geldi. Eve döndüğümde sabunuma bir sanş verdim ve şu anda saçım tertemiz, pırıl pırıl:)

  • yorumunuz için teşekkür ederim. elimden geldiğince kullandığım ürünlerle ilgili güncel bilgileri yazmaya çalışıyorum. ve sizinki gibi deneyimlerini aktaran yorumları okumakta çok keyifli oluyor. sabuna bir şans daha vermenize çok sevindim :)

 8. Sitenizi yeni keşfettim ve muthis buldum.Size sormak istedigim birkac soru var.Mesela bu sabun mevzusu dediginiz markayi alip kullanmak isterim ancak saclarim röfleli kalin telli ve coktur.İYİ gelir mi sizce?Peki bu sabunu yuz yikamada veya lif sabunu diye kullanabilir miyiz?Son olarak yanlis konuya mi yaziyorum bilmiyorum ama arap sabunu…Hangi marka tavsiye edersiniz ve nerelerde kullanabiliriz.Emeginiz cok degerli size derinden bir saygi duydum ve cok takdir ettim.Tesekkurler

  • merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.

   saçımı yıkamak için sabun denemekte beni de ilk engelleyen şeylerden bir tanesi saçımın kuru ve nispeten kalın telli olmasıydı. sabun benim gözlemlerime göre şampuanla aynı etkiyi yaratıyor saçta, elbetteki sirke kullanmak şart. yalnız okuduğum yabancı kaynaklarda saçlarında boya ya da sizdeki gibi röfle olanların sirkeyi dikkatli kullanmaları tavsiye ediliyordu. boyayı açabiliyormuş çünkü. siz de eğer sabun-sirke ikilisini kullanmaya karar verirseniz isterseniz kullanım sonrasında dikkatlice gözlemleyin röflelerinizde renk değişimi var mı diye. (mutlaka biliyorsunuzdur ama ben gene de size hatırlatmak isterim, saçınıza röfle yapmak için kullanılan kimyasalın acaba size zararı var mı yok mu?).

   ben saçım için kullandığım sabunu banyomda da kullanıyorum. her ne kadar tavsiye edilmese de benim vazgeçemediğim alışkanlıklardan bir tanesidir banyoda yüzümü sabunla yıkamak.

   arap sabununa gelecek olursak; ben organik sıvı arap sabunu aldım. marketlerden alacak olursanız çok dikkat etmenizi öneririm zira bitkisel yağ yerine hayvansal yağ da kullanıyorlarmış arap sabunu yapmak için.

   arap sabununu açıkçası ben daha kullanmaya başlamadım. ama kullanacak olsam özellikle bulaşıklarda, yer silme suyunda, halı ve koltuk temizliğinde kullanırdım. kullanmaya başladıktan sonra gözlemlerimi mutlaka bloguma yazarım.

 9. Evet tabi ki roflenin bana ne kadar zarar verdigini.Ancak saclarim oyle cok beyazliyor ki yani rofle tek cozum oldu diger turlu ayda bir saclarimi boyatiyordum simdi bu beni uc ay idare ediyor.Banyo icin ben de sabuna donmek istiyorum ancak zeytinyagi vedefne sabunu markasi bilmiyorum internette binlerce var marka tavsiye edebilir misiniz

 10. ben kendim tamamen doğal katkısız el yapımı defne sabunu yapıyorum.cilde ve saça çok faydalıdır mucuzevi bir üründür kg 35 lira dır ben antakya hatay lıyım defne yağı da bizde üretilir defne ağaçlarından.saç dökülmesini ve kepeği önlüyor harika tamamen kendi doğal kokusu olan defne kokusuda muhteşemdir herkese tavsiyemdir isterseniz ben sizlere gönderirim memnun kalınmazsa para iyade garatiside veriyorum..

Yorumlar kapalı.