Aşırı tükettiğiniz sürece…

Silahlanma, evrensel borçlanma ve planlı eskitme Batı refahının en önemli üç sütununu oluştururlar. Eğer savaşlar, israflar ve tefeciler ortadan kaldırılırsa çökersiniz. Ve siz insanlar aşırı tükettiğiniz sürece dünyanın geri kalanı gitgide derin bir kronik felakete batıyor.

Aldous Huxley (Ada-1962)

4 thoughts on “Aşırı tükettiğiniz sürece…

  1. ‘Basit yasam’ kavraminin icersine en anlamli sekilde yerlestigi bir soz olmus Huxley’in ifadeleri. Sitenizde yer verdiginiz ve bizlerle paylatiginiz icin tesekkur ederim.

    • Huxley’in mutlaka okunması gereken yazarlardan bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Kendisini Cesur Yeni Dünya kitabıyla tanıdım…

  2. Cesur Yeni Dünya “Distopya” tarzı romanları severlere kesinlikle tavsiye ettiğim romanlar arasındadır, arşivime yaklaşık 10 yıl önce girmiştir.Romanın kurgusu 26. yüzyıl Londra’sında geçmektedir. İngiliz yazar bu romanını ise 1931 yılında 2. dünya savaşının çan seslerinin duyulduğu dönemde yazmıştır.

    Yıl 1929 ve dünyada büyük ekonomik kriz baş göstermiştir. Özellike Abd ve Avrupa ülkeleri bu bunalımdan etkilenmiştir ve beraberinde diğer sanayileşmekte olan ülkeleri. Sonrasını zaten biliyoruz soğuk savaş dönemi . Günümüze kadar küresel ekonomik krizler kendini yineledi aynı zamanda silahlanmada artış devam etti. Bunu dünya savaşlarının yerini lokal savaşlara bırakmasından anlıyoruz. Özellikle Afrika kıtasındaki açlık ve savaşlar durumu özetleyebilir. Sadece Fransa’nın her bir vatandaşının bir kahve fincan parasıyla Afrikanın açlıktan kurtulabileceğini savunan bürokratın hikayesinin anlatıldığı bağımsız yapım Avrupa filminde çok acı bir gerçek gözler önüne seriliyordu.

    Büyük dünya şirketlerinin iştahı hiçbir zaman bitmeyecek bizler bilinçli tüketiciler oluncaya dek, belki o zaman insan gibi yaşamak herkesin hakkı olur.

    • dünyadaki ilerlemeler ve değişimler sanki hep insanoğlunun tüketimine bağlıymış gibi, çılgınca tüketim yerine ihtiyacı kadar tüketen bir dünya hayal edebiliyor musunuz?

Yorumlar kapalı.