Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı mı?

Ev yapımı ürünler içerisinde etkili bir sonuca ulaşılabilecek en zor olanının bulaşık makinesi deterjanı olduğunu bir önceki yazımda belirtmiştim. Yaptığım hiç bir üründe bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Bolca hayal kırıklıkları yaşatmaya müsait bir deneme süreci sizi bekliyor olabilir.

Konuyla ilgili sıkıntılarımdan bahsetmiştim ama ne gibi denemeler yaptığımı bu yazımda aktaracağım sizlere. Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı yapma çabasında olanlara bir nebzede olsa katkım olur umarım.

Uyarı notu: Yazının içeriğinde ”deterjan tarifi” yoktur. İlerleyen yazılarımda tarifi paylaşacağım. Bu bloğun yazarının bulaşık makinesi deterjanıyla ilgili serüvenini merak ediyorsanız okumaya devam…

Konuyla ilgili neler denediğimi en başından itibaren anlatırsam eğer bir şeyi kafama taktığımda nasılda ıslah olmaz ve ”şeylerin kimyası”nı araştırmayı ne kadar da takıntı haline getirebilen bir yapıya sahip olduğumu sizler de fark etmiş olursunuz.

Nereden başlasam diye düşünüp vakit ve enerji kaybetmektense konuya aklıma ne gelirse yazarak giriş yapmak istiyorum. (Umarım çok uzun bir yazı olmaz…)

Ev yapımı kendi halinde bulaşık makinesi deterjanı (BMD) yapmadan çok önceleri, konvansiyonel BMD’den çok az miktarda kullanarak vicdanımı rahatlatmaya çalışıyordum. İçinde çok fazla zararlı kimyasal olduğunu bilmekle beraber, miktarı az tuttuğum için kısmen içim rahattı. Ayrıca okuduğum kaynaklardan da anladığım kadarıyla evde yapılması en zor belki de neredeyse imkansızı BMD idi. Bu konuyla ilgili deneyimlerimi paylaşarak hevesinizi kırmam diye ümit ediyorum…

”Az ve öz” çok sevdiğim bir sözdür. Buradan yola çıkarak yaptığım ev yapımı ürünlerin de basit ve pratik olması en büyük gayem haline geldi. Ne kadar az malzeme kullanarak etkili ürünler yaparsam daha da keyif alıyorum gösterdiğim onca çabadan. BMD olarak sadece karbonat denemem hep az ve özü aramaktan kaynaklandı.

Bulaşıklarımı neredeyse temizleyerek makineye yerleştirdiğimi basit bulaşık makinesi deterjanı yazımda söylemiştim. Zaten öyle yada böyle temiz sayılan bulaşıkların makineden sorunsuz çıkmasını sağlayacak bir malzeme kalıyordu sadece deterjan gözüne eklenmesi gereken. Aslında çamaşır sodası (sodyum karbonat) da deneyebilirdim fakat karbonat bana çamaşır sodasına nazaran hep daha sıcak gelmiştir. Sanırım bu hissiyata çamaşır sodasını değil de karbonatı gıdalarımıza ekleyebileceğimiz bilgisi neden olmuş olabilir.

Tek başına karbonat kullandığımda sonuç benim için çok şaşırtıcıydı. Ben çok problemli bir sonuç beklerken ortaya görmezlikten gelebileceğim bir kaç estetik pürüz dışında neredeyse mükemmel diyebileceğim temiz bulaşıklar çıkmıştı. Pürüzlerden kastım ise; cam eşyalardaki hafif beyazımsı bir tortu (yeni öğrendiğim bir bilgiye göre, fosfatsız tüm BMD’de karşılaşma olasılığı yüksek bir sonuçmuş bu) ve süper olmayan ama yinede beni tatmin eden bir parlaklık.

****

* Parlatıcı gözünde elma sirkesi (parlatıcı ayarı:4)

* Deterjan gözünde 1 tatlı kaşığı karbonat

* Koku olarak 1-2 adet limon (sıkılıp çöpe atılmayan ve koku olarak değerlendirilen)

* Ve tuz gözünde standart bildiğiniz marketlerde satılan makine tuzu (tuz bölmesinin ayarı yok, sabit)

Makineden temiz ve az sorunlu bulaşıklar çıkması için yukarıda saydıklarım benim için yeterli oluyordu. Ne zaman ki tuz markasını değiştirdim o günden sonra artık eskisi gibi sonuçlar alamamaya başladım!

Ara not 1: Bu yazım düşündüğümden de uzun olacak gibi…

Ara not 2: Yazımın devamında deterjan tarifi olmayacak. Daha çok denediğim şeylerden bahsedeceğim. Tüm bunlardan dolayı vaktiniz azsa ve bir blog yazarının BMD ile ilgili serüvenlerini okumak yerine direkt sonucu okumak istiyorsanız sonraki yazılarımda ”deterjan tarifi”ni vereceğim. Şimdi de yazımın başına hemen not düşmeye gidiyorum ”tarif yoktur” diye :)

Öykümün devamını merak edenler için yazmaya devam…

Nerede kalmıştık? Tuz konusunda kalmıştık. Organik olanından… Organik tuz geldi, sıkıntılı günleri de beraberinde getirdi. Oysa ki tam tersi olması gerekmiyordu? Demek ki gerekmiyormuş…

Organik tuz ile konvansiyonel tuz arasında ne gibi farklar vardır yada var mıdır bilenler bana yardımcı olabilir mi? Çünkü organik tuzu kullanmaya başladıktan sonra tüm bildiklerimi unutup tekrar tekrar deneme yanılma sürecine girmem gerekti.

Gelelim neler denediğime;

Deneme 1: Organik tuz, sirke (parlatıcı ayarı:4), limon, 1 tatlı kaşığı karbonat.

Sonuç: Temiz ama bol su lekeli bulaşıklar

****

Deneme 2: Organik tuz, sirke (parlatıcı ayarı:4), limon, 1 çay kaşığı kadar jel deterjan.

Sonuç: Temiz ama su lekeli bulaşıklar.

****

Deneme 3: Organik tuz, sirke (parlatıcı ayarı:6), 1 çay kaşığı kadar jel deterjan.

Sonuç: Temiz ama daha az su lekeli bulaşıklar.

****

Deneme 4: Organik tuz, sirke (parlatıcı ayarı:6), limon, 1 çorba kaşığı karbonat.

Sonuç: Temiz ama su lekeli bulaşıklar. Belirgin beyaz tortular vardı bardaklarda.

(Beyaz tortular neden olur diye araştırdığımda gördüm ki, fosfatsız tüm deterjanlarda bu tarz sıkıntılar yaşanıyormuş. Çözüm olarak ise sitrik asit yani limon tuzu kullanımı öneriliyordu.)

Daha sayısını ve kombinasyonların içerdiklerini hatırlayamadığım nice denemelerim oldu. Yukarıda verdiğim örnekler sadece hatırlayabildiklerim. Her yaptığım denemeyi neden not etmedim diye kendime kızmıyor değilim. Çok büyük bir hata… Sizlere önerim her denemenizde neyden ne kadar kullandığınızı ve çıkan sonuçları not edin, ilerleyen denemelerde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Kendime not: Bir bloğun olduğunu unutma ve gerekirse denediklerini saati saatine bloğuna aktar.

Bir önemli ayrıntıyı unutmadan yazayım. Her bir denemede sadece bir değişkenin türü yada miktarıyla oynadım. (Konuyla ilgili detayları paylaşacağım…)

Sitrik asit kullanmanın faydalarını okuduktan sonra denemelerime dahil etmeye karar verdim. Sitrik asitli denemeler ve detaylı bilgiler için sonraki yazılarımda görüşmek üzere…

Okuyucuya not: Sizler bulaşıklarınızı nasıl yıkıyorsunuz? Denediğiniz ev yapımı tarifler var mı? Paylaşırsanız sevinirim…

6 thoughts on “Ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı mı?

 1. hakkaten baya zaman ve emek harciyorsunuz bravo, eminim sonunda guzel biseye ulasacaksinizdir. ben bulasiklari elde yikiyorum bildiginiz deterjan, makinaya daha terfi edemedik!

  • deterjan olarak kullandığınız ürünün içindekiler kısmını kontrol ederek kullanıyorsunuzdur diye ümit ediyorum…

 2. Merhaba,
  Blogunuzu sirke yapımını araştırırken keşfettim. Sanki çookk eski bir dostumla yeniden karşılaşmış gibi mutlu oldum zira birçok konuda hemfikiriz. Ben organik bulaşık mak. deterjanı kullanıyorum. Ev yapımı deterjanı ise uzun bir süredir denemel niyetindeydim. Araştırdığım tariflet arasında boraks da vardı ve ben bir türlü alamadığımdan ihmal ettim. Yazılarınızı merakla bekliyorum, sevgiler.

  • yorumunuz için teşekkür ederim, bu kadar geç cevap vermemin nedeni ise her nasıl olduysa yorumunuzu wordpress spam olarak algılamış ve ben tesadüfen görebildim. öncelikle bu duruma açıklık getirmek istedim.

   ev yapımı bulaşık makinesi deterjanı konusunda kesinlikle yazılarımı okuyanların hevesini kırmak istemem. Ama baştan hazırlıklı olmak gerektiğini düşünüyorum deneme yanılma sürecine. Ben şu anda ortalama bir deterjan yapabildim ama zamanla daha da geliştirmek istiyorum.

   Sizde evinizde denediğinizde sonuçları paylaşırsanız çok sevinirim.

   Bu arada organik bulaşık deterjanınızdan memnun musunuz?

  • yazınızla ilgili link çıkmamış tekrar paylaşırsanız çok sevinirim.

   ne kadar mütevazi bir insansınız, benimki gibi çok yeni bir blogda bile yazınızla ilgili linki verirken çok hassas davranıyorsunuz.

   teşekkür ederim…

Yorumlar kapalı.