Etkili bir sonuç için en çok uğraştıran ev yapımı ürün!

Uzun zamandır kendi yaptığım ev yapımı ürünleri kullanıyorum ve bu durumdan da ayrı bir keyif alıyorum. Nasıl almam ki; ürünlerin içindekileri biliyorum, hangi malzemeleri kullanacağım benim kontrolümde, kendi ihtiyaçlarıma göre, bulduğum tariflerde oynamalar yapıyorum (deneyler demek daha doğru olur). Fakat gelin görün ki, iş bulaşık makinesi deterjanına gelince ne tarifler yetiyor ne de araştırmalar… Nevi şahsına münhasır bir ürün bu, etkili bir karışım yapabilmek öyle çok kolay değil!

Basit bulaşık makinesi deterjanı yazımda da belirmiştim, deterjan olarak karbonat kullanıyorum diye. Bulaşıklarım temiz çıkıyordu. Bardaklardaki parlaklık meselesine gelince; öyle süper bir parlaklık olmuyordu ama çok rahatsız edici bir görüntüde oluşmuyordu. Filtrede ise her hangi bir tıkanma vs. oluşmadı.

Bulaşıklarla ilgili gözlemlediğim tüm bu gelişme kaydeden süreçler ta ki tuz bitinceye kadar sürdü. (Elde bulaşık yıkama serüveni yazımı okuyanlar bilirler, bir ara BM’yi ciddi ciddi erken emekli etmeye çalıştım…) Ne zaman makinemin tuzu bitti ondan sonra sıkıntılı zamanlar yaşamaya başladım bulaşıklarla ilgili.

Deniz yada kaya tuzu kullanılamayacağından bahsetmiştim bulaşık makinesi tuzuna alternatif yazımda. Organik marka kullanmayı tercih ettim ve ne oldu anlayamadım, eski uyguladığım yöntemlerin hiç biri işe yaramamaya başladı. Ne karbonat ne de parlatıcı olarak kullandığım sirke. Hiç birinden alıştığım performansı alamamaya başladım. Konvansiyonel bulaşık makinesi tuzunu her nasıl yapıyorlarsa bilemedim, yeni kullanmaya başladığım organik tuz etkili olmadı. Bulaşıklar çok ama çok fazla su lekesiyle çıkmaya başladı.

Tüm bu olumsuzluklardan hemen tuzu sorumlu tutmak istemedim. Ve o çok ünlü markanın jel deterjanından kullandım bakalım sonuç ne olacak düşüncesiyle. Şaşırtıcı bir şekilde sonuç değişmedi… Yani yine çok lekeli bulaşıklar. En azından sorunun deterjandan kaynaklanmadığına emin olmuş oldum böylece.

Az önce belirttiğim hususu tekrarlamak istiyorum, satılan bu tuzların içinde değişik ne vardı ki birden bire makinem saçmalamaya başladı? Organik tuz kullandığım için pişman değilim, sadece yıllar yılı makineme tuz diye acaba ne koymuşum ki diye endişelenmeye başladım…

Bulaşık makinesiyle ilgili sıkıntıları anlatmam tahminimden de uzun sürdüğü ve yazının asıl konusu olan ”deterjan tarifi” kısmını daha detaylı anlatmak istediğim için gelişmeleri sonraki yazılara bırakma kararı aldım.

Konu ilginizi çektiyse eğer yeni yazımda görüşürüz…

Reklamlar

2 thoughts on “Etkili bir sonuç için en çok uğraştıran ev yapımı ürün!

  1. Yazınızı her zamanki gibi merakla okumaya başladım sonucu heyecanla bekliyorum gerilim arttı ve :”satılan bu tuzların içinde değişik ne vardı ki birden bire makinem saçmalamaya başladı?” cümlesiyle irkildim. İnanılmaz bir şey bu tespitiniz. Lekeye razı olacağız başka çaresi yok gibi ya da bulaşık makinesi durduktan sonra bezle kurulayıp lekeleri önleyebiliriz belki, ne dersiniz? Bu arada organik tuz kullanmaya devam edecek misiniz?

    • makinenin tuzunu değiştirmek gibi bir olanağım yok. çünkü 1.5 kilo kadar tuz döktüm tuz haznesine. Her şeye rağmen ilerde de organik tuz kullanmaya devam edeceğim. lekelere çözüm önerilerini de kapsayacak şekilde şu an yeni yazımı yazıyorum. detaylı cevapları orada bulabilirsiniz…

Yorumlar kapalı.