Fazlalıklardan kurtulma (3)

Fazlalıklardan kurtulma ile ilgili yazı dizisinin bu üçüncü bölümünde evimizdeki eşyalara çok daha fazla odaklanıp, sınırlarımızı zorlamayı deneyeceğiz. Eşyaların kullanılıp kullanılmadığını sorgulamanın bir adım ötesi olan ”kullandığımız eşyalara ne kadar ihtiyacımız var” sorusu üzerinde kafa yoracağız.
Fazlalıklardan kurtulma (1)
Fazlalıklardan kurtulma (2)

Hazırsanız başlayalım ….

Fazlalıklardan kurtulma (2) yazımda; son 1 yıl içinde evimizdeki eşyaları kullanıp kullanmadığımızı sorup sonrasında verilen cevaplara göre çözümler buluyor, kullanıyorsak eğer kullanılacaklar kutusuna koyuyorduk. Peki eğer eşyalarımızı kullansak dahi ya aynı ihtiyacımızı karşılayacak çok fazla sayıda şeye sahipsek ne olacak? Eğer tüm bu eşyalardan vazgeçemiyor ve düzenli de bir eviniz olsun istiyorsanız, düzenli evin nasıl olacağıyla ilgili bilgiler veren kaynakları okuyabilirsiniz. Ama amaç mümkün olduğunca az sayıda eşyayla ve onlar üzerindeki kontrolümüzü daha da artırarak hayatımıza devam etmekse okumaya devam.

Sınırlarımızı zorlamaktan bahsettim, hiç de abartılı bir yaklaşım olduğuna inanmıyorum. Nedeni ise basit; çünkü basit yada minimalist yaşama doğru emin adımlarla yol alıyor olacağız. Kullanılmayan eşyaları belirleyip bunlardan kurtulmanın yollarını aramak ve sonrasında kurtulabilecek güç ve cesareti gösterebilmek mutlaka ki takdire şayandır. Ama bir adım ötesi de var tüm bu çabaların, belki daha da fazla adımlar vardır atılması gereken yada atılabilecek. Herkes deneyip sınırlarını keşfetmeli bence. Bu konuda ilerleme gösterirken nerede durmamız gerektiğini içimizdeki ses ”yeter” dediğinde anlayabiliriz büyük bir ihtimalle. (Ben daha o sesi duyamadım!).

Biraz da örneklerle konuyu somutlaştırmaya çalışayım. (Örneklerle ilgili vereceğim rakamlar tamamen farazi yani kiminize az kiminize çok gelebilir). Kışın soğuklardan korunmak için kaç tane kazağa ihtiyacımız var? 5 mi yoksa 10 mu yada daha fazla mı? Neden o kadar çok pantolonumuz var? Çeşit çeşit çarşaflar, nevresimler yada havlulara sahip olmak zorunda mıyız? ”Damlaya damlaya göl olur” denir tasarruflu olmanın önemini belirtmek için, ben ise aynı atasözünü eşyalarımız için kullanmak istiyorum. Yalnız bu sefer olumsuz bir durumla karşılaşıyoruz ”eşya yığını”. İhtiyacımızı karşılamak için evimizde bulunan en az 30 kalem eşya için 3’er tane fazla eşyamız olsa ortaya çıkan rakama bakar mısınız? (Çorap, pantolon, gömlek, havlu, çarşaf, kravat, tişört, ayakkabı, terlik, kazak, hırka, kavanoz, saklama kabı, tabak, kitap, cd vs. vs. vs. Her birini birer eşya kalemi olarak kabul edin ve kendinizce bir hesap yapın ortaya ne çıkıyor). Anlatmaya çalıştığım, farkında olmadan evimizde öylesine büyük bir kalabalığın içinde yaşıyoruz ki! Rakamlarla örneklendirirsem eğer, belki daha da dikkatinizi çeker ve durumun aslında ne kadar da kontrolden çıkmış hale gelebileceğini anlatabilirim diye düşündüm. Umarım işe yaramıştır.

Dönelim kazak mevzusuna; şık giyinmeyi veya modayı takip etmeyi seviyor olabiliriz. Bunda nasıl bir olumsuzluk olabilir ki? Birinci olumsuzluk yukarıda da anlatmak istediğim gibi, ihtiyacımız dışında ne kadar çok eşyamız olursa, evimizde eşya yığınlarının oluşmasına katkıda bulunuyoruz. İkincisi ve bence en önemlisi tüketim alışkanlıklarımızda kontrolden çıkabiliyoruz. Yani renk renk, model model kazağımız olsun derken bir bakmışız ki, sadece sahip olmak için satın alıyoruz, ihtiyaç karşılamak için değil. (Beyaz bir gömlekle 13 değişik kreasyon oluşturan Bea’nın zero waste house‘nu incelemenizi şiddetle öneririm. Gardırobu çok az sayıda ve ikinci el alınan kıyafetlerden oluşuyor ve bu az sayıdaki kıyafetlerin nasıl farklı farklı kullanılabileceği ile ilgili okuyucularına ip uçları veriyor sitesinde).

Fazlalıklardan kurtulmak için ilk aşama öncelikle; kullanmadığımız eşyaları hayatımızdan çıkartmak. Sonrasında ise sıra, eğer bir adım daha ileriye gitmeye hazır ve istekliysek, kullandıklarımızı nasıl basitleştiririz sorusuna gelmeli yada ”gelebilmeli”. Tüketim döngüsünü kırıp, sorumlu bireyler haline gelmek istiyorsak basitleşmeye giden bu zorlu yolda sabırlı ve dirençli olmalıyız.

7 thoughts on “Fazlalıklardan kurtulma (3)

  1. isinmak icin 1 kasmir kazak yeter, hem de cok hos bence, 10 yun kazak yerine 1 kasmir kazak derim:)

  2. Fazliklardan kurtulma serüvenime çorap çekmecemle devam ettim.. Yıllardır benimle çeşitli dolap ve çekmece değiştirmiş ama bir türlü giyilmemis yepyeni çoraplarımı büyük bir zevkle yığın olmaktan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturdum.. İhtiyaci olanlara verilmek üzere hazırladığım poşete koydum.. Evet yenilerdi fakat yıllarca ya giyersem diye bekletmistim. Sanırım fazliklardan kurtulma yazınıza bakarsak 3.adimi başarıyla gecmis oldum. Mutluyum, üzerimden yine yük kalkmış gibiyim.. Herkese tavsiye ederim:)

    • ”yığın olmaktan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturdum” :)

      yazımda da belirttim; fazlalıklardan kurtulma konusunda nerede durmamız gerektiğini herkes kendi yaşam tarzına, ihtiyaç tanımlamasına vs. gibi faktörlere bağlı olarak belirleyecek. amaç kendimizi çok zorlayıp bu süreci sıkıntılı hale getirmek değil kesinlikle. yavaş yavaş, keyif alarak yapmak çok önemli bence.

  3. fazlalıklardan kurtulmak deyince etrafıma bakındım .benden kurtul yeter artık dediklerini duyar gibi oldum .iş bununla bitse hemen verir kurtulurum ama o cesareti bulmak gerek.

    • çok güzel söylemişsiniz ”cesaret”. kilit kelime bence. amaç fazlalıklardan kurtulmak değil aslında basit yaşamda bana göre, sadece araç. o yüzden bir cesaret fazlalıklardan kurtulmaya başlayalım.

Yorumlar kapalı.