Fazlalıklardan kurtulma (2)

Fazlalıklardan kurtulmaya aslında fiziksel arınma da denebilir bana göre. Nasıl ki ruhsal arınmada; beynimizi gereksiz, bizi yıpratan düşüncelerden ve düşünme yapısından kurtarmaya çalışıyorsak, fiziksel olarak arınmada da eşya yığınlarından kendimizi kurtarmaya çabalıyoruz bir nevi. Fazlalıklardan kurtulma (1) yazımda bu konuya giriş yapmıştım. Bahsi geçen yazıyı okumadıysanız eğer, konu bütünlüğünü korumak adına önce ilk yazımı okuyup sonra burada tekrar buluşmak daha anlamlı olur.

Eşya yığınlarını azaltıp, daha hafiflemiş hissetmek ve daha kullanışlı yaşam alanları oluşturmak için öncelikle evimizde fazlalık oluşturan eşyaların varlığını yada daha basit bir ifadeyle var olabileceğini kabul etmemiz gerekiyor. (Kendimi bildim bileli çok fazla eşyanın yaşamımda olmasından mutlu olmasam da basit yaşam serüvenimde benim de zorlandığım zamanlar çok olmuştur). Fazlalıklardan kurtulmak için harekete geçmeden önce motivasyonunuzun yüksek olması ve yaptığınız işin ne kadar gerekli ve önemli olduğu konusunda inancınızın tam olması gerekmektedir. Çünkü; eşyalara karşı olan bağlılığımızın bizler farketmeden de olsa ne kadar ilginç boyutlara gelmiş olabileceğini zamanla sizler de göreceksiniz.

Fazlalıklardan ”nasıl”, ”hangi yöntemle” kurtulacağız sorusuna verilebilecek cevaplar çok net ve kısa aslında. Ama iş uygulamaya geldiğinde sizler de göreceksiniz ki zamanla kendi yönteminizi kendiniz oluşturuyor olacaksınız. Bunun için tavsiye edilen yöntemlerden bir tanesi (ki ben uyguladıkça ne kadar doğru olduğunu anladım) ”yavaş yavaş” ilerlemeniz. Bunun için ”bebek adımları” benzetmesi kullanılıyor. Bir an da tüm evinizi var olabilecek eşya yığınlarından kurtarmaya çalışmayın. Yavaş yavaş çekmecelere, dolaplara, sandıklara bakabilirsiniz. Bebek adımlarla başlayarak, hem kendi sisteminizi oturtuyor olursunuz hem de böylesine zorlayıcı bir süreç için alıştırma yapma şansınız olur. Ayrıca, oda oda da fazlalıklardan kurtulma işini organize edecek olursanız ilerleyen zamanlarda sistemli olmanızdan dolayı, daha az zaman ve çaba harcamanız gerektiğini gözlemleme şansınız olur.

Nasıl olacak peki? Hangi odadan ve hangi çekmece yada dolaptan başlayacağınıza sizin için aciliyet ve önem durumuna göre karar verin. Örneğin ıvır zıvırların olduğu, karmaşık ve kalabalık olmasından sıkıldığınız bir çekmeceyle başlayabilirsiniz işe. (Hem fiziksel hemde ruhsal anlamda zorlayıcı bir süreç olabileceğini ilk yazımda söylemiştim. Bundan dolayı kendinizi iyi ve hazır hissettiğiniz zaman başlamanızı öneririm).

1- 3 tane kutu yakınlarınızda bir yerde olsun.

* KUTU 1: ATILACAKLAR

* KUTU 2: EMİN OLAMADIKLARINIZ

* KUTU 3: KALACAKLAR

2- Çekmecedeki tüm eşyaları boşaltın

3- Son bir yıl içinde kullanmadıklarınızı atılacaklar kutusuna koyun. Daha sonra bu kutuda bulunanları satabilir, ihtiyacı olanlara verebilir yada durumu çok kötü ise atabilirsiniz. Eğer, atılacaklar yada kalacaklar kutusundan hangisine koymanız gerektiği konusunda kararsız kalıyorsanız, o zaman emin olamadıklarınız kutusuna koyun ve kutunun içindeki eşyalara 6 ay içinde ihtiyaç duyup duymadığınıza bir bakın. Eğer bu süre içinde kullanmadıysanız kurtulma vakti gelmiş demektir. Ama dikkat edin ve bu kutuyu çok doldurmamaya özen gösterin. Sizin için bu kutu kara delik haline gelmesin. Kalacaklar kutusuna ise çok sevdiklerinizi ve kullandıklarınızı koyun.

Ivır zıvır çekmecenizde, büyüklüğü fark etmez en az 30 parça eşya olsa demek ki, sizler en az 30 kere ”acaba bu şeyi ben kullanıyor muyum, en son ne zaman kullandım, bir daha kullanma ihtimalim var mı, çekmecede kalsa ne olur, şimdi ben bundan kurtulursam ya yarın bir gün işime yarayacak olursa ben ne yaparım” gibi sorulara muhatap olmak durumunda kalacaksınız. Zor gibi gözükebilir ama sakın yılmayın! Bebek adımlarla ilerleyin, kendinize çok yüklenmeden yavaş yavaş evinizi hafifletin …

Çok genel bir yöntemle fazlalıklardan nasıl kurtulacağınıza dair bilgiler verdim. Açıkladığım bu yöntemi, sizler zamanla mutlaka ki kişiye özel hale getireceksinizdir. Örneğin ben, eşyaların kullanılıp kullanılmadığını ortaya çıkarmak için ”son 1 sene” yerine ”son 6 ay ” demeyi tercih ediyorum (yada ediyordum demek daha doğru olur benim için). Ayrıca karar verme aşamasında sizleri zorlama ihtimali çok olan kitaplar, müzik ve film cd’leri yada hatırası olan eşyaları kendi sisteminizi oturtup kolaylıkla eşyaların fazlalık olup olmadığına karar verecek aşamaya geldikten sonra ağırlık vermenizi öneririm. Başlangıçta omuzlarınıza çok fazla yük bindirecek bu tarz eşyaları en sona bırakın.

Fazlalıklardan kurtulmak için bahsettiğim 3 aşamalı yöntemi sizinle paylaşmanın nedeni, düzenli ev nasıl olur sorusuna cevap vermek için değil, fazlalıklardan kurtularak nasıl basit yaşamaya adım atılabilir sorusuna cevap vermek içindi. Düzenli bir evim olsun isterim ama ihtiyacımı karşılayacak kadar az eşyamın olduğu düzenli bir evimin olması benim için daha kıymetli.

Evimizi basitleştirmek için gösterdiğimiz çabayı ben spor egzersizleri yapmaya benzetiyorum. Egzersiz yapmaya nasıl karar verirsiniz? Öncelikle bu konuda bir ihtiyaç hissedersiniz öyle değil mi? Kilo vermek için yada daha fit bir vücuda sahip olmak için vs. Daha sonra sizin için uygun egzersiz çeşitleri bulursunuz. Düzenli olarak egzersiz yapmak için disiplinli ve kararlı olmanız gerektiğini kabul edersiniz. Bir egzersiz programı oluşturursunuz ve artık harekete geçme zamanıdır.

Önce ısınma hareketleri (bebek adımlar)

Sonra belirli spor hareketleri (3 aşamalı yöntemin ev genelinde uygulanmaya başlaması)

Soğuma hareketleri (fazlalıklardan kurtulmaya başlamanın keyfini çıkarma)

Düzenli olarak egzersiz yapmaya başladıktan sonra zamanla biraz daha zorlayıcı hareketler yapmak için hazır olduğunuzu fark edersiniz. İşte evimizle ilgili basitleşmek adına gösterdiğimiz çabalardan sonra bir adım daha ileri gitmek istiyorsanız devam yazılarımı okumanızı öneririm.

2 thoughts on “Fazlalıklardan kurtulma (2)

  1. Fazlalıklardan kurtulmak ile ilgili yazınızı bir solukta ve heyecanla okudum.. Ve basit yasam konusunda sizin takipçiniz oldugum icin bir kere daha doğru yolda olduğumu anladım.yazinizi örneklerle çok zevkli bir hale getiriyorsunuz..
    bende bu konuda ilk asama olarak oturma odamdaki vitrinden başladığını söylemiştim daha önce..simdi yazınızda anladım ki bende farkında olmadan bebek adımları ile başlamısım.. Bende kendimi fazla bunaltmadim ve en cok fazlaliklardan kurtulmak istediğim yerlere odaklandım ve kendimi giysi dolabimin önünde buldum. gercekten cok fazla eşyamı ayırdım ve sıklıkla kendime ne zaman giyeceğim ve giyme ihtimalimin oldugu sorusunu sordum. bu soru ile birlikte gereksiz bir sürü eşyamdan kurtulduğum gibi( satmak,ihtiyacı olanlara verilmek üzere ayırmak,ve çöpe yollamak seklinde) bir mağazaya girdiğimde yeni eşyalara saldırmaktan da uzak durmama faydalı oldu. elimdeki fazlalıklardan-yığınlardan kurtulduğum gibi yeni yığınlar oluşturmuyorum artık! Mesela sırf “sahip” olmak adına veya giyme ihtimalime göre ” yığınlar” oluşturmadım dolabımda. Öncelikle elimdeki ile mutlu olmayı ve bilinçsiz bir sekilde yığınlar oluşturmamayi alışkanlık halîne getirmeye çalışıyorum.. Bu işi arabamda da,el çantamda da,buz dolabımda da uygulamaya çalışıyorum. baktim ki yeme, kullanma,ihtimaline!! karsi yığınlar aldı basını gidiyor..
    Simdi? Hatıralara çok bağlanmamalı gerektiğini düşünüyorum!! Yoksa onlar bizim hayatımıza bağlanıyorlar. bazen herseyi tadında bırakmak gerek,hatıra olan eşyaların da!

    • Fazlalıklardan kurtulmak ile ilgili tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Aslında aynı ders çalışmak gibi, sıkıldığınız yada yorulduğunuzda, eşya yığınlarına o an çözüm bulmayı bırakacaksınız. yoksa gerçekten de işkence gibi gelmeye başlayabilir bir süre sonra. Bebek adımlarla başlamanız sizin içinde çok faydalı olmuş benim anladığım. Kolay gelsin …

Yorumlar kapalı.