Fazlalıklardan kurtulma (1)

Evimizde mobilyadan tutunda eskimiş veya kullanılmayan kıyafetlere; kavanozdan plastik poşetlere; kablolardan ıvır zıvır eşyalara kadar ‘şimdi işime yaramıyor ama bir gün mutlaka kullanırım’ düşüncesiyle oluşmuş eşya yığınlarının farkında mıyız? Çekmecelerin, sandıkların veya dolapların içine bu yazıyı okuduktan sonra dikkatli bir şekilde baktığınızda, ne kadar çok kullanmadığınız eşya olduğunu fark edeceksiniz. Aslında fazlalık olan bu eşyaların, dolapların veya çekmecelerin içinde olup bizim gözümüze çok batmaması çözüm değil bana göre. İster düzenli olun ister olmayın, yakın bir gelecekte dahi kullanılma ihtimali çok az olan bu eşyalardan neden kurtulamıyoruz?

Asıl nedenlerden bir tanesi ‘nasılsa bir gün işe yarar’ düşüncesiyle kendimizi rahatlatmak bence. Öncelikle kafamız rahatlıyor çok fazla strese sokmuyoruz kendimizi. Aslında içten içe o eşyaların işimize çok yaramayacağının farkındayız ama durup dururken rahatımızı neden bozalım en güzeli, boş bulduğumuz bir çekmeceye yada sandığa artık her nere uygunsa oraya fazlalıkları tıkıştırmak değil mi?

Peki, eşya yığınlarından oluşan bu fazlalıkların aslında bize ne gibi olumsuz etkisi olabilir ki? En büyük olumsuzluk bana göre kontrolü farketmeden kaybediyoruz. Eşyalar üzerinde olması gereken kontrolden bahsediyorum. Yaşamımızda eşyalar ihtiyaçlarımızı karşıladıkları sürece yer işgal etmelidirler, biz onlardan kopacak bir çözüm bulamadığımızdan dolayı değil. Belkide bazılarınız ”fazla eşya olsa ne olur canım ye, iç, keyfine bak, sıkma canını” şeklinde düşünecektir. Kullanılmayan eşyaların varlığı sadece fazlalık oluşturmaktan ibaret değil aslında, biraz da bizlerin yaşam felsefemizin işaretleri gibiler. O yüzden bu konuyla alakalı olarak, hayatımız çok karmaşık, çok stresli olsa bile fazlalıklardan nasıl kurtuluruz, neler yapabiliriz, nasıl hafifleriz soruları üzerine kafa yormamız gerekli. Bu kadar çabanın sonunda çok olumlu sonuçlar bizi bekliyor olacak buna emin olun (bu sonuçlarla ilgili daha detaylı olarak ilerleyen yazılarımda yazacağım).

Fazlalıklardan kurtulma çabası demek hayatımızdaki bir çok şeyde olduğu gibi kullandığımız yada kullanmadığımız eşyaları da sorgulamak demek bence. Acaba eşyaların kölesi mi olduk farketmeden, neden alışveriş yapma ihtiyacı hissediyoruz, ihtiyaçlarımızı karşılamak için mi yoksa satın almanın verdiği mutluluğu yaşamak için mi? Yoksa kendimizi ifade edebilmenin yollarından bir tanesi de sahip olduğumuz eşyalar mı?

Basit yaşamın bence olmazsa olmazlarından olan fazlalıkların hayatımızda yer almaması konusu, hem fiziksel hemde psikolojik olarak zorlayıcı aşamalar içerebilir. Öyle yada böyle alıştığınız ve kendinizi rahat hissettiğiniz yaşam düzeninizi bozmanız gerekiyor sonuçta. Tüm bunlardan dolayı benim size tavsiyem bu konuda tam bir kararlılık ve bağlılık göstermeniz gerekir. Kendinizce rahat ve düzenli bir hayatınız olsa da ‘neden varlar’ diye sorup eşyaların hayatımızda var olma nedenlerine sağlam cevaplar verebilmeliyiz. Eğer zorlayıcı ama sonunda da tatmin edici bu sürece hazırsanız bu konuyla ilgili devam yazılarımı okuyabilirsiniz.

Minimalizm ve basit yaşam felsefesi arasında çok fazla farklılık olmamakla beraber özellikle iş fazlalıklardan kurtulma konusundaki yöntemlere gelince ilginç fikirlerle karşılaşıyorsunuz. Minimalist yaşayanlardan bir kısmı fazlalıklardan kurtulmayla ilgili olarak tüm eşyalarınızı sayarak işe başlamanızı tavsiye ediyorlar. Amaç ise ne kadar çok sayıda eşyanızın olduğunun farkına varabilmek. Okuduğum bir kaynakta eşya sayma önerisinden çok etkilendiğini ve bu işlem bittikten sonra 2000′ e yakın eşyası olduğunu farkettiğinde çok şaşırdığını, bu kadar eşyanın evinden çıkmasına inanamadığını yazıyordu. Eşya yığınlarından kurtulmak isteyen minimalistler, sayma işlemi bittikten sonra ise birer rakam (1000-500 vs. gibi) belirleyip kendilerine meydan okuyorlar. Bunu yaparken de kendilerine, benim daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi ”bu eşyaya gerçekten de ihtiyacım var mı” diye soruyorlar. Çok zaman kaybettirecek bir yöntem gibi gözükse de kim bilir içinizden denemek isteyen çıkabilir. Ama sonuç itibariyle amaç, eşya yığınının yada eşyalardan oluşan dünyanın biz neresindeyiz bunu gözler önüne serebilmek.

Siz ne dersiniz, fazlalıklardan kurtulmak için sahip olduğumuz eşyaları saymak, işin ciddiyetini kavramak için eğlenceli mi yoksa zorlayıcı bir yöntem mi olur?

6 thoughts on “Fazlalıklardan kurtulma (1)

  1. bende hayatimda cok fazlalik yapan esya oldugunu dusunuyorum, annem derki ben yola cikmak icin hazirlik yaparken bak yanina 2 t-shirt bir kazak al uzerindeki kot da idare eder der!!! bense doldururum valizi, ve sonra ne olur biliyormusunuz, annem hep hakli cikar:) aldiklarimin cogunu giymem, aslinda ya lazim olursa diye alirim ama demekki annem hakli, ve sahip oldugum esyalarin bir coguda ya lazim olursa diye alinmistir, ve oylece dururlar…. ilginc bir konu belki ama hayatimda cok luzumsuz insanlar oldugunuda dusunmeye basladim :)

    • okuduğum bir yazıda fazlalıklardan kurtulmak istiyorsanız eğer sanki ev taşıyormuş gibi yada tatile çıkıyormuş gibi düşünün diyordu. Böyle zamanlarda geçekten de ihtiyaç duyduğumuz eşyaların neler olabileceğini daha iyi anlayacağımızı söylüyordu yazar.

  2. yorumcunun annesine katılıyorum ihtiyaçtan fazlası yük taşımaktır. eğer aklımızı kullanırsak neyden ne kadar taşıyacağımızı biliriz. sade ve öz yaşamayı başarırız, çevreye de örnek oluruz. ben her zaman sadelikten yana olmayı kendime amac edinmişimdir, başardığıma da inanıyorum yazılarınızı zevkle okuyorum emeğinize sağlık .

  3. yazılarınızı okudukca hayatımızda ne kadar luzumsuz eşya ve buna benzer ıvır zıvırların var olduğunun farkına varıyorum. iyiki de yazılarınızı okuyorum, hem bana cesarat hemde eşyalardan kurtulma azmi veriyor. dediklerinizi uyguladıkça hem evimde hem de kendimde rahatlama hissediyorum. kendi kendime düşündüm neden bunlar bir köşede dururlar, neden diye. buldum, eskiler derler ya sakla samanı gelir zamanı elbet işe yarar. bunun için evlerimiz bu işe yaramazlarla dolu. aslında iyi yapmıyoruz , ihtiyaç sahiplerine vermemiz bence daha iyi olur. herkes böyle yaparsa bir köşede durmaktansa işe yararlar. herkes mutlu olur. köşede duran eşyalarda işe yardıkları için mutlu olurlar .hep beraber

    • fazlalıklardan kurtulduğum zaman bende çoğunlukla kendimi özgürleşmiş ve hafiflemiş hissediyorum. Ayrıca ihtiyaç sahiplerine verildiği takdirde bizim için işe yaramayan eşyalar, gerçekten de işe yarar hale gelebilirler.

Yorumlar kapalı.