İnsan ilişkileri üzerine …

Basit yaşamak diyorum, basit yaşamak istiyorum …

Her geçen gün, bu amaca ulaşmanın ne kadar ilginç zorluklar içerebileceğine üzülerek şahit oluyorum. Sadece eşyalarla olan ilişkimizi sorgulamak, eşyalara ve tüketime olan bağlılığımızı incelemek ve çözümler bulmaya çalışmak yeterli olamayabiliyor. Neden işin içine ”insan” faktörü giren şeyler anlamını ve hatta değerini yitirme eğilimine giriyor sanki?

Basit yaşamla (simple living) ilgili daha fazla okudukça ve araştırdıkça, hayatımda neleri daha iyi yapabilirim, neleri düzeltebilirim bunun çabasına giriyorum. Hayatımda yığın oluşturmaya başlamış eşyaları nasıl azaltabilirim, eşyaları azaltırken nasıl kalanları daha fonksiyonel hale getiririm … Nasıl daha bilinçli bir tüketici olurum, nasıl daha huzurlu ve basit bir hayatım olabilir bununla ilgili beyin fırtınaları yapıyorum. Kendimce çözümler buluyor ve deniyorum. Başardıklarım gibi daha da çabalamam gereken konuların varlığına şahit oluyorum. Bir şeyi başaramıyorsam eğer sorun daha çok benden kaynaklanıyor. Bu durumda çözüme ulaşmak nispeten daha kolay oluyor. Çünkü sorunu çözmesi gereken kişi benim ve kendimi o konuda eğitmem ve yoğunlaşmam, çözüme beni bir adım daha yaklaştırıyor. Peki ”insan yığınlarına” nasıl çözüm bulacağız…

”İnsan yığını”, ne kadar kaba bir tabir değil mi? Durum tespiti yapmak beni mi kabalaştırır yoksa var olan duruma neden olan şeyleri yada kişileri mi? Cevap sizin …

Hayatınızda sizi geriye çeken, ilerlemenize ve gelişmenize değil destek tam tersine köstek olan insanlardan bahsediyorum ”insan yığını” derken.

İnsanlar sosyal varlıklardır tamam kabülüm. Ama sosyal varlıklarız diye, hayatımızda kara bulutlar gibi yer alan, varlıklarıyla bizleri boğan, nefes dahi alamaz hale getiren insanları ne yapacağız öyleyse? Adının ne olduğu önemli değil, arkadaş, dost, komşu vs. vs. ”Hayat böyle kabul etmek lazım” demekle olmuyor, çünkü hayat böyle değil kendimizi kandırmayalım. Sadece biz kolayımıza geldiği için bu tarz ilişkilerin varlığına devam ediyoruz.

Basit yaşamak adına çabalayıp da başarısız kaldığım noktalarda benim hatam olduğunu daha önce söylemiştim. Ama işin içine ”insan” faktörü girince, başarısızlığımın kaynağı üzgünüm ”ben” olamıyorum. O yüzden çözüm bulabilmek daha da zorlaşıyor. Ben basit ve sade bir hayatım olsun diye çabalarken, vurdumduymaz ve gamsız insanların bendeki bu enerjiyi emip bitirmelerine seyirci kalmak istemiyorum … Yaşamın bu anlamda yazısız kuralları her ne olursa olsun, ben iyi şeyler yapmaya çalıştığımın farkındayım ve bu inançla ”inadına” çözüm yolları bulup basit yaşamaya devam etmek istiyorum …

Herkes birbirine gerçekten de saygı gösterse ve birbirini duymak yerine dinlemeyi ve anlamaya çalışmayı becerebilse, ilişkiler bu kadar karmaşık olmazdı sanırım.

İnsanlar her ne nedenle olursa olsun hayatımızda yer aldıkları için değil, kendileriyle anlamlı bir ilişkimiz olduğu için hayatımızda var olmaya devam etmeliler aslında.

4 thoughts on “İnsan ilişkileri üzerine …

  1. Ilginc bir yazi, aslinda ben daha cok kozmetik, yiyecek, icecek vs hakkinda bir yazi okumayi bekliyordum:)) Ancak itiraf etmeliyimki, insan iliskilerine olan bakis aciniz bence degerli. Soyleki, esya ile olan iliskimize benzer sekilde, hayatimizdaki insanlarla gelistirdigimiz iliskiler de cesitli formlar alabiliyor zaman icerisinde… Kimisi ekmek su gibi oluyor, her gun ihtiyac duyuyoruz, kimisi ilac gibi oluyor basimiz darda olunca gidip buluyoruz, ve kimisi de hastalik gibi oluyor bizim aramamiza gerek yok o gelip bizi buluveriyor sonra da kurtul kurtulabilirsen!!!! Insan iliskileri cok basite indirgenemeyecek olcude karmasiklar bence, ben cok denedim basitlestirmeyi iliskilerimi:) ama maalesef ise yaramiyor! Belki de soylenebilcek en oz nokta su ki hayat guzel ve hayatimiza guzellik katan insanlar her zaman kiymetli, mutlaka bizlerin yasam sevincini lirmaya calisanlar olacaktir…. ama kimin umrunda, bosverrrrr gulup gecmek lazim. Kiz kardesimin cok guzle bir lafi var, is yerinde bir arkadasi edermis bu lafi ne zaman isten gucten bunalsalar: Herseyimizi kaybedelim ama NESEMIZI asla!!!!

    • yorumunuz için çok teşekürler, bir çırpıda okuyup bitirdim çayımı yudumlarken. o kadar güzel örnekler vermişsiniz ki insan ilişkilerinin çeşidi üzerine.

      ”gölge etme başka ihsan istemem” diyorum insanlara ama anlamıyorlar maalesef… Umarım bu konuyla ilgili ilerleyen zamanlarda yazı yazma isteği duymam :)

  2. Basit yaşama isteği bile lüks olabiliyor bazı zamanlar, sadece huzur istediğiniz anlarda bile sizin elinizde olmayan çevresel koşullarla bu istek paha biçilemez şekilde lüks olmaya başlıyor. sanırım basit yaşam sabırdan başlıyor, sabırla ereceğiz birgün :)) güzel yazıydı teşekkürler

  3. insan ilişkileri dendiğinde düşünmek gerek. en iyisi insan olarak değilde canlı varlıklar olarak görmekten yanayım. neden derseniz, her varlığın zararlısı zararsızı var. bunları iyi tahlil etmek çaba ister. içlerinden samimi olanların hayatımıza girmelerine müsaade etmeliyiz diye düşünüyorum.

    yolcu yolunda gerek …

Yorumlar kapalı.