Sirke yapıyorum (2)

Görüntü0941

 

Aslında yazının başlığı ‘sirke yapmaya çalışıyorum ‘ olmalıydı sanki. Sirke yapma çabası içindeyim ama sonuçta sirke mi yoksa başka bir şey mi çıkacak ben de merakla bekliyorum.

Bu konuyla ilgili ilk yazımdan itibaren değişen bir şeyler var mı diye soran bir okuyucum oldu. Kendisinin sorusuna bu yazıyla detaylı bir cevap vermiş olayım ben de.

Kavanozun yarısına gelecek şekilde elma olması lazım demişim ilk yazımda. Şimdi bakıyorum da yaptığım sirkeye, pek o seviyeye gelmemiş maalesef. Demek ki elma yemeye devam …

Aklıma geldikçe her gün kaşıkla karıştırıyorum sirkeyi. Çünkü üstte kalan elmaların rengi kararmaya başlıyor yoksa. Bende, karıştırarak elmaları alt üst yapmış oluyorum. Okuduğum bir kaynakta, bu şekilde sirkenin karıştırılmasını tavsiye ediyordu. Havayla temas etmesi sirke oluşumunu hızlandırıyormuş.

Bu aşamada sirkenin kokusu ise, bildiğiniz elma gibi hala. Sanırım zamanla bu elma kokusu da kalmayacak.

Elmaların üstünde hafif bir köpük var. Sanırım bu da beklenen bir gelişmeydi. Suyun rengi ise şu anda bulanık.

Kavanozun kapağını sirke hava alsın diye kapatmıyorum, üstüne bez örtüp paket lastiği takıyorum.

Bundan yaklaşık 2 ay sonra sirkem gerçekten de sirkeye benzeyecek olursa eğer, salatalarımda kullanırım. Yoksa en kötüsü temizlik sirkesi yapmayı planlıyorum. Yani her durumda ortaya kullanabileceğim bir alternatif çıkar diye umut ediyorum :)

Not: Blog yazmanın en güzel yanlarından bir tanesi not defterinizi kullanmaya pek ihtiyaç hissetmemeniz sanırım. Az önce sirke kavanozunun altına koyduğum ‘tarih ve içindekiler ‘ kısmından oluşan not kağıdının gereksizliğini farkettim.

2 thoughts on “Sirke yapıyorum (2)

  1. Merhaba,bende merakla takip ediyorum sirke yapma sürecinizi ve keyifle okuyorum:) ışık alıp almaması bir faktör mu acaba aklıma takıldı da?

    • okuduğum kaynaklarda, ilerde sirke olması ümidiyle hazırladığınız karşımın, karanlıkta durmasını tavsiye etmekte. ışık alsa ne olur ben de bilemiyorum…

Yorumlar kapalı.