Basit yaşamı anlamak (2)

Basit yaşam nedir, ne demektir, nasıl yaşanırsa basit yaşanır şeklinde açıklayıcı bilgilerin olduğu bir yazı yazmak istiyorum çok uzun zamandır. Bu niyetle oturuyorum bilgisayarın başına, beynimde bir sürü ilginç fikirle. Ama ne zaman tüm bunları yazıya dökmeye kalksam olmuyor, anlam veremediğim bir şekilde tıkandığımı hissediyorum.

Basit yaşamı anlamak yazımda da, kıyısından köşesinden dilim döndüğünce ne anlama gelebileceği ile ilgili örnek vermeye çalıştım . Zaman geçtikçe anladım ki, basit yaşamın ne olduğunu anlatmanın maalesef basit bir yöntemi yok bana göre. Daha çok bende uyandırdığı hisler var; rahatlama, özgürlük vs. gibi. Tüm bunlardan dolayı sevgili okuyucularım, ben basit yaşamla ilgili hislerimi ve deneyimlerimi yavaş yavaş anlatmaya devam edeceğim.

Sahip olduğunuz eşyalar sonunda size sahip olurlar.” Eşyalar hakkında düşündüklerimi, Fight Club filminde geçen bu cümle çok güzel özetliyor.

Sahip olduğumuz eşyalar sonunda bize nasıl sahip olurlar ve bunun basit yaşamakla ilgisi var mıdır? Şu kadarını söyleyebilirim, Fight Club filminde geçen bu cümleyi anlamak demek basit yaşamı anlamak için çok ama çok büyük bir adım atmak demektir bana göre. Basit yaşam felsefesinin merkezinde yer alan böyle bir konuya yolculuk etmeye hazır mısınız?

Hayatımızda yer alan eşyaların yüzde kaçı ihtiyacımızı karşılamak için varlar? Neden evimizde ve yaşamamızda yer işgal ediyorlar? Kesin ve net cevaplar lazım yalnız. Kendimize karşı çok gerçekçi ve acımasız olup bu soruyu sormak ve net cevaplar almamız şart. Bu sorudan ve alacağımız muhtemel cevaplardan kaçış yok üzgünüm. Zor sorular, zor cevaplar …

Konuyu daha iyi anlamak için evimizdeki bir odadan başlayalım mesela, bakalım neler çıkacak. Benim en tuhafıma giden odalardan bir tanesi de ‘salon’ dur. Salonda çoğunlukla hangi eşyalar var peki?

* Konsol

* Vitrin

* Orta sehpa

* Köşe sehpalar

* Zigon sehpa

* Yemek masası ve sandalyeleri

* Halı

* Avize

* Televizyon , televizyon sehpası (son anda aklıma geldi televizyonu eklemek. Televizyonsuz bir salon olur mu efendim ne demek, olacak şey değil !!! )

Bana salondaki eşyaların neler olabileceğini yazmaktan dahi sıkıntı geldi, siz de sıkıldınız mı? Eşyaların neler olabileceğini okumaktan sıkılsanız da sıkılmasanız da, salonunuza bir bakın lütfen neler var acaba diye?

Şimdi basit yaşamla ilgili anahtar sorulardan bir tanesine geliyoruz ‘neden ‘. Salonumuzda ‘neler’ olduğundan ziyade ‘neden’ oldukları çok daha önemli. ”Misafirlerimiz en iyisini hak ediyor, o yüzden salonum çok şık ve konforlu olmalı”şeklinde söylenebilecek cümlelerden bir tanesi olan bu cümleyi hiç samimi bulmuyorum. Neden kısaca, ”misafirler geldiğinde evimi beğenmeli ve beni zevkimden dolayı tebrik etmeli” tarzı daha samimi cümlelerle ifade edilmiyor ki gerçekler! . Ben öyle salonlar gördüm ki; 1 liralık maaşı varken 5 liralık salon takımı alan, o salon takımını alabilmek için ciddi anlamda borca giren, o borcu ödeyebilmek için daha çok ama daha çok çalışması gerektiğini hisseden ve sonra belkide bu kadar çok sıkıntı çekmesine neden olan salon takımınından nefret edenlerin salonları … Neden imkanımız ölçüsünde alabileceğimizin en iyisini almak varken, bunca sıkıntıya giriliyor. Lafı daha fazla uzatabilirim ama yapmayacağım.

SAHİP OLDUĞUNUZ EŞYANIN SİZE SAHİP OLMASI İŞTE TAM DA BUDUR!!! EŞYANIN KÖLESİ OLMAK DEMEK İŞTE TAM DA BÖYLE BİR ŞEYDİR!!!

Rahatınız biraz olsa bozulmuştur umarım. İçiniz biraz da olsa sıkılmaya başlamıştır diye ümit ediyorum. Eğer öyleyse üzülmeyin doğru yoldasınız…. Basit yaşamın ne demek olduğunu yavaş yavaş hissediyorsunuz demektir …

( Benim salonum ne durumda mı? O da başka bir yazının konusu olsun. )

6 thoughts on “Basit yaşamı anlamak (2)

 1. Cok ilginc bir yazi ve bir cok noktasina katiliyorum. Oncelikle esyanin sahibine hukmetmesi; caddeler suruculerinin egerlerini ellerinde tutan kibirli ve gosterisli araclarla dolu degilmi???? Ancak kaliteli yasam ve ‘satin almak’ ile gosterisli yasamak icin ‘borca girmek’ kavramlari uzerinde biraz durmak gerekir sanirim, ne dersiniz?

  • Alışveriş yapmayı çok sevmesem de, aldığım ürünlerin mutlaka kaliteli olmasına özen gösteriyorum. Böyle yapmakta ki amacım ise aldığım ürünün beni çok uzun süre idare etmesini istemem.

   Aslında çok güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz, kalite mi gösteriş mi? Aldığınız ürün pahalı ise eğer, biraz da hangi niyetle satın aldığınız önemli. Bunu da satın alan bizlerden daha iyi kimse bilemez. Benim karşı çıktığım şey ise insanların, kendilerini olmadıkları şekilde göstermek amacıyla girdikleri borç yükü yada gösterilen çaba. Bizim kim olduğumuzu sahip olduğumuz eşyalar belirlemez, belirlememeli de…

 2. Bu yazınız gercekten cok guzel ve etkileyici olmuş! İnanin ben de tüm bu soruların hepsini kendime uzun zamandır soruyordum ve diğer yorumlarımda da paylaşmaya çalıştığım gibi hayatımdaki eşya hakimiyetinden kendimi siyirmaya calisyordum!

  Ne kadar da haklısınız! Eşyaların bize hükmetmesi! Yasam alanlarımızda ne kadar da cok gereksiz esya var. sahip olmak ve gösteriş adına kendimizi belkide zorlayarak sahip olduğumuz eşyalarımız….belkide sırf hatıra diye atmadığımız, kiyamadigimiz ( bence aileden gelen bir sey olmadıgı sürece esyalara anlam yuklemek kadar saçma bir sey yok!)) evlerimiz veya yasam alanlarımız, belkide ofisimiz… Hatta kendimden örnek vereyim; atmayım bir ara nasılsa gerek olur diye diye icabına bakmadığım yerlerin icine arabam da dahil olunca bu ise bir el atmam gerektigini anladım! Sonuc mu? İhtiyacimdan fazlasini almıyorum, mutluyum ferahlamis hissediyorum! Ve daha cok paylaşıyorum ve daha cok mutlu oluyorum!!

  • Benim kendimde de gözlemlediğim en tehlikeli cümle şu. ”bu eşyadan şimdilik kurtulmaya gerek yok, bir ara nasılsa lazım olur !

   Aman bu cümleye son derece dikkat! evde, ofiste, arabada vs. kullanılmayan eşya yığınları oluşmasına vesiledir :)

 3. Yazınızı çok beğendim, güzel tasvir etmişsiniz. Eşyanın varlık sebebi insanoğlu iken günümüzde bu tersine dönmüş durumda, tabi bu süreç kısa bir zaman dilimi önce başlamadı, insanoğlu ne zaman varolma sebebini, anlamını sorma ve bulma arayışından vazgeçti süreç başlamış oldu. Sahip oldukça mutlu olmaya başlayan insanoğlu eşyanın esri oldu.

  • Eşyanın esiri olmak…

   Bu konu üzerine sayfalar dolusu yazılar yazılabilir. Ama sadece bu kısa cümle bile umarım, kendimizi sorgulamak için bir vesile olabilir…

Yorumlar kapalı.