Temizlik ürünlerinin kimyası

Son yazılarımdan da anlaşılacağı üzere, bir konu aklıma takıldığında vakit buldukça araştırmalarımı o konu üzerine yoğunlaştırmaya çalışıyorum. ‘Basit yaşam serüvenim’ bloğuma başlamadan yıllar önce, bir çok konuda yoğun ve detaylı araştırmalar yapmış, öğrendiğim bilgiler neticesinde yanlış yaptığım şeyleri keşfedip, bu yanlışları düzeltmenin yollarını aramıştım. Sağlıklı beslenme konusu da bunlardan bir tanesi. Bu konuyla ilgili yakın zamanda, öğrendiklerimi ve gördüğüm çelişkileri (sağlıklı beslenme konusu, üzerinde uzmanlarca mutabakata varılamayan bir çok konuyu bünyesinde barındırıyor) yazmaya başlayacağım.

Uzun zamandır, bulaşık yıkamak için kullanılan ürünlere alternatif neler yapabilirim sorusu ciddi anlamda beynimi meşgul etti. Mutfak laboratuvar oldu ben de deney yapan bir araştırmacı. Yemek sonrası çıkan bulaşıkları birer deney malzemesi gibi görüp, kiminin üzerinde sirke, kiminin üzerinde karbonat, limon, limon tuzu aklınıza ne geliyorsa denedim.

Öğrendiğim şu ip uçlarını aklımdan çıkarmamaya çalışıyorum deney yaparken.

* Organik kirleri (yağ ve protein gibi) çıkarmak için bazik (alkalin) temizleyiciler kullanılması etkili oluyor.

* Kireç, pas, kalsiyum ve diğer minerallerde, asidik temizleyiciler kirler üzerinde daha etkililer.

Sizler de benim gibi ürünlerin üzerindeki etiketleri dikkatle okur musunuz bilemem ama en son etiket okuma sırasında aklıma ‘içindekiler kısmında okuduklarım arasında evde muadili olacak herhangi bir şey bulabilir miyim acaba’ diye bir soru geldi. Evet bulabiliyorsunuz aslında. Örneğin, tuvalet temizleyicisinin içinde asetik asit vardır, asetik asit nedir peki? Bildiğimiz sirke. Bulaşık makinesi parlatıcısının içinde ise sitrik asit olduğu yazar (diğer yazan tuhaf maddelerden konumuzla alakalı olmadığından dolayı hiç bahsetmiyorum). Sitrik asit dediğimiz ise limon tuzudur (turunçgillerde bulunur).

Araştırmayı bir seviye daha ileri götürmek istersek eğer ‘satın aldığımız temizlik ürünleri asidik mi yoksa bazik mi’ şeklinde bir soru daha sorabiliriz. Bu özelliklerini öğrenebilirsek eğer, evde yapacağımız temizlik ürünlerinin ph’ını bizde amaca uygun olacak şekilde ayarlayabiliriz.

(ph: bir çözeltinin asitlik veya bazlık derecesini belirten ölçü birimidir. 0-7 arası asidik, 7 nötr, 7-14 arası rakamlar ise karışımın bazik (alkali) olduğunu gösterir. 0’dan 7’ye doğru gidildikçe çözeltinin asitlik özelliği düşer. 7’den 14’e doğru gidildikçe ise çözeltinin bazik olma özelliği kuvvetlenir.) Aşağıdaki listede çok kullanılan bazı temizlik ürünlerinin ph seviyeleri yer almaktadır. (kaynak: about.com)

* Klor bazlı ağartıcı ph: 11-13

* Amonyak ph: 11-12

* Fırın temizleyici ph: 11-13

* Küvet ve fayans temizleyici ph: 11-13

* Sodyum karbonat (çamaşır sodası) ph: 11

* Boraks ph: 10

* Sodyum bikarbonat (Karbonat) ph: 8-9

* Hassas ciltler için bulaşık deterjanı ph: 7-8

* Sirke ph: 3

* Limon suyu ph: 3

* Tuvalet temizleyici ph: 1-3

(Şampuan, bulaşık ve çamaşır deterjanı ve el sabunu bazik özellik göstermektedir.)

Sizler de ev yapımı ürünleri denemek ve kullanmak konusunda istekliyseniz, yukarıda verdiğim listede yer alan bilgilerin işinize yarayacağını tahmin ediyorum. Temizlik ürünlerinin kimyasını az çok anlamaya başlarsak evde daha etkili ürünler yapabiliriz …

Not: Ev yapımı temizlik ürünlerini kullanırken, uygulanan yüzeyde bir süre bekletilmesi kirlerin daha rahat çıkmasını sağlayacaktır. Satın aldığımız ürünlerden farklı olarak bizim yaptıklarımızın içinde kiri hemen sökecek tahriş edici maddeler bulunmamaktadır.

Reklamlar

4 thoughts on “Temizlik ürünlerinin kimyası

  1. bu tavsiyelerinize özellikle bebeği olanların sanırım daha dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum. paylaşımlarınız için teşekkürler…

  2. temizlik deyince aklıma hijyen gelir. benim kendimce pratik temizlik anlayışım ve uyguladığım kurallarım var. nedir derseniz, akşamın işini sabaha bırakma derler, bende öyle yapıyorum. katkılı sözde temizlik ürünleri kullanmadan doğal olan ürünlerle temizlik yapıyorum. pırıl pırıl oluyor. sizlerin araştırmalarını da takip ediyorum ve faydalanıyorum. nelerden mi? sirkeden, sabundan, limondan ve kabonattan.

Yorumlar kapalı.