Basit bulaşık deterjanı

Görüntü0976
Tahminim, bulaşıklarla ilgili bir süre yazı yazmayacağım. Bu aralar bu konuya fazla yoğunlaştığımın farkındayım. İlk bakışta insana tuhaf geliyor olmalı ”zamanını bulaşıklara değil de farklı konulara daha çok ayırmalısın” şeklinde düşünülebilinir. Doğrudur, bu aralar ben dengeyi kaçırdım farkındayım.

İşin sağlık kısmıyla beraber, bana cevabını merak ettiğim bir bilmece gibi de geliyor bu tarz konular. Artık bulaşık deterjanı bana göre deterjan olmaktan çıkıp, evde kendim neleri kullanarak nasıl yapabilirim tarzı sorular sormama vesile olan bir problem haline geliyor. Yani çözmeden kendimi rahat hissetmeyeceğim bir problem … (Ama çözdüğüm zaman yaşadığım keyfi de anlatamam.)

Zeytinyağlı sabun, bulaşık deterjanıyla ilgili not defterime yazdığım yazının üstünü çizmeme yardımcı oldu. Şampuansız saç yıkamak yazımda bahsetmiştim, saçımı defne sabunuyla yıkamaya başladığımı. Saçım ciddi kirliydi ve sabunun kir çözme özelliğine o gün bir kez daha şahit oldum. Acaba dedim kendi kendime, saçımdaki yağı çözen bir şey bulaşıklardaki yağı da çözer mi? Mantık olarak cevabın zaten evet olması gerekiyor. Elde yıkanan bulaşıklarda sabunun kullanıldığı ve çoğunlukla çok da memnun olunmayan yorumların yazıldığı yazılar okumuştum zamanında. Her nedense o zamanlar denemek konusunda pek de ısrarcı davranmadım, belkide yeteri kadar bu konuya ağırlık vermiyordum. Neyse, saçımdan aldığım olumlu sonuç neticesinde, bulaşıklarda da denesem ne olur acaba diye sorular geçmeye başladı beynimden.

O gün bugündür (zaten kaç gün geçmiş ki aradan :) ) sabunu kullanıyorum ısrarla bulaşıklarda. İlginç olan şu ki özellikle sorun çıkmasını bekliyorum, o kadar şartlamışım yani kendimi sorun çıkacağına. Halen bir pürüzle karşılaşmadım bunu hemen belirteyim. Çıkması muhtemel sıkıntı ise, yıkanan bulaşıkların yüzeyinde ince bir tabaka oluşması. Bu tabaka neden oluşur peki? İşin içinde çok fazla kimyasal reaksiyon var, konuyu daha detaylı okumak isterseniz yazı burada. Merak edenler için okumanızı tavsiye ederim, sabun ve deterjan arasındaki farkları işin kimyasıyla beraber anlatan bir yazı. Kısaca konumuzla ilgili olan kısmını özetleyeyim; ‘Sabun zayıf asit ve kuvvetli bazdan oluşan bir tuzdur. Temizleme işlemi sırasında kullanılan su sert ise, sudaki minerallerle sabunun asit bileşeni tepkimeye girip ortaya suda çözünmeyen tuzlar çıkar. Deterjanların sabundan üstün olmasının nedeni sert suyun içindeki minerallerle tepkimeye girmemesidir’ .

Çıkabilecek sorunun kaynağı suyun sert olmasından kaynaklanmakta. Suyu yumuşatmak için karbonat kullanılabilir. Ortaya çıkabilecek olan sabun kalıntıları içinde sirke kullanılabilir (bir önceki yazımda bahsetmiştim, sirke asidik özellikte ve mineral kirlerin çıkarılmasında etkili).

Tüm bu verdiğim bilgilerden sonra birkaç kendimce önemli notu paylaşmak istiyorum.

1. not: Saçım için kullandığım sabun kül suyu kullanılarak yapılmış. Bulaşıklar için zeytinyağlı sabun kullanmaya karar verdim. Beni okuyanlar tahmin edecektir, bulaşıklar için kullandığım zeytinyağlı sabun da öyle sıradan, herhangi bir sabun değil. Nasıl olsa mutfakta kullanacağım, marketten bir tane sabun alırım olur biter demedim yani. Banyo yaparken hangi marka sabunu kullanıyorsam aynısından mutfakta da bulundurmaya başladım. Paketli satılan sabunların içindekiler kısmına hiç baktınız mı? Vaktiniz varsa (içindekiler kısmı epey uzun çünkü) fırsat olduğunda mutlaka bir bakın derim. Uzun uzun yazmışlar sabunun içinde ne varsa. İşin komik tarafı yazması gereken şu ‘zeytinyağı, sabun bazı ve su’.

2. not: Zeytinyağlı sabun alacaksanız eğer renginin beyaza yakın olmasına dikkat edin. Yeşil olması gerektiğini düşünürdüm hep nedense, sanırım marketlerde satılanların rengi de yeşil olduğu için olabilir.

Ara sıra aklıma geliyor, kendi sabunumu kendim mi yapsam diye. Önce şu sirke yapma işini halledeyim, sıra belki sabuna da gelir. (Yakın bir gelecekte böyle bir ihtimal yok gibi ama neden olmasın!)

Güncelleme: Elde yıkanan bulaşıklar için deterjan yerine kalıp sabun kullanmakla ilgili güncel yazım için tıklayınız.

6 thoughts on “Basit bulaşık deterjanı

  1. bu dediğiniz sabunu ben marketlere baktım bulamadım, nereden alabiliriz acaba ?

  2. sabunla temizlik harika bilenler için. tabiki sizin de dediğiniz gibi organik olması önemli. daha önceleri saçımı ünlü şampuanlarla yıkamama rağmen kepek oluyordu, çok da dökülüyordu. ayrıca kepeğe karşı şampuanda kepeği önlemedi. ne zaman ki organik sabun kullandım, kepekten kurtuldum. saçımı yıkarken yüzümede hiç korkmadan sürüp yıkıyorum. ben memmunum, bundan sonra neden olmasın ev temizliğinde de kullanırım. çünkü denenmiş, emeğinize sağlık

  3. iyi kaliteli sabun kullanılırsa kepek olmuyor ama merdiven altı sabunlar kepek yapar. vucudu da tahriş eder, o nedenle kullandığımız ürünler doğal olmalı. kalın sağlıcakla

    • doğal sabun kullanmak gerektiği konusunda çok haklısınız. geçenlerde bir yazıda atık yağlardan sabun yapıldığını okumuştum. böyle bir sabun ne kadar sağlıklı olabilir acaba?

Yorumlar kapalı.