Basit şampuan, şampuansız saç yıkamak (no poo)

Şampuanın içinde neler olabileceğine dair bir araştırma yaptığımda bundan epey bir zaman önce, okuduklarım ve öğrendiklerim neticesinde şaşkınlıktan neye uğradığımı şaşırdım. Kullandığınız şampuanın ismini EWG’s skin deep sitesinde, arama kısmına yazın ve çıkan listede bir bakın neler neler varmış şampuanınızın içinde.

Ben de bu siteden yararlanıp şampuanım ne kadar masum acaba diye araştırma yaptığımda gördüm ki, kullandığımız bir çok üründe olduğu gibi şampuanlarda hiç ama hiç masum değiller. Organik şampuanlarda dahil olmak üzere hemen hemen tüm şampuanlarda, sodyum lauril sülfat (SLS) var. Sadece SLS’nin varlığı bile, şampuanların içinde yer alan onlarca maddeyi sorgulama işini geride bıraktırıyor bana göre. Kısaca SLS hakkında Dr. Mercola neler demiş bir okuyalım.

”SLS; endüstriyel temizlik ürünlerinde kullanıldığı gibi yüzlerce kozmetik üründe de oldukça fazla kullanılan bir yüzey aktif madde (sürfaktan), deterjan ve emülgatördür. Hemen hemen tüm şampuanlarda, saç derisi tedavisinde, saç boyası ve renk açıcılarda, diş macununda, vücut temizleyicilerinde, makyaj malzemelerinde, sıvı sabunlarda, çamaşır deterjanlarında, banyo yağları ve tuzlarında SLS bulunmaktadır. Her ne kadar SLS hindistan cevizi yağından elde edilmiş olsa da sonuç o kadar doğal olmuyor. SLS ile ilgili asıl sıkıntı, üretim aşamasında kansorejen bir madde olan 1,4 dioksinin yan ürün olarak ortaya çıkarak SLS’i kirletmesidir.” (Güncelleme: 1,4 dioksin, üretim aşamasında yan ürün olarak ortaya çıktığından, firmalara ürünlerinin içindekiler kısmında bunun varlığını belirtmeleri konusunda bir düzenleme yok.)

Basit yaşam serüvenimde gördüm ki, mümkün mertebe kendi ürünlerinizi, bildiğiniz ve güvendiğiniz girdiler bulup kendiniz yapmaya çalışacaksınız. Bundan kaçış yok! Adı sıkıntıysa eğer böyle bir sürecin, zaman ayırıp bu sıkıntıya katlanmak zorundayız. Ki ben en başından itibaren paylaşıyorum sizlerle, hayatı basitleştirmek için geçirilen zamana harcanmış zaman, gösterilen çabaya da sıkıntı gözüyle bakılamaz ve bakılmamalıdır da.

Dr. Mercola; ‘cildimiz geçirgen yapısından dolayı, cilt yüzeyine temas eden ürünleri kan damarları yoluyla tüm vücuda yaymaktadır’ demekte ve kullandığımız kişisel bakım ürünleri ile ilgili bizi uyarmaktadır. Şampuan kullanımımıza dikkat etmek için önemli bir sebep bence.

Şampuansız saç yıkamak nedir peki? İngilizcede ‘No Poo’ şeklinde kısaca ifade ediliyor. Bu yöntemde şampuan yerine;

* Karbonat

* Sabun

kullanabileceğiniz gibi, saçı hiç bir ürün kullanmadan da yıkayabiliyorsunuz. Yani kısaca saçınızı şampuan dışında mantıklı gelen neyse onunla yıkıyorsunuz. Kil ile saçlarını yıkayanlar da var örneğin.

Benim bu yöntemle tanışmama abim vesile oldu. İnternette üzerine araştırma yapıp da bulduğum bir yöntem değil yani. Abim, saçını karbonatla yıkayıp memnun olduğunu söylediği saniye ben bunu denemeliyim dedim kendime. Nedeni aslında çok basit, abimin çok hassas bir cildi vardır, saçı için çoğunlukla eczanelerde satılan şampuan-ilaç karışımı şeylerden kullanır. Ayrıca kepek problemi de var :) Yani bu yöntemi denemek isteyip de acaba karbonat saçıma zarar verir mi derseniz eğer cevabım abimin karşılaştığı olumlu sonuçlar yüzünden hayır olacaktır.

Ben de saçımı son 4 yada 5 seferdir karbonatla yıkıyorum. İlk yıkadığımda sonuç, nasıl söyleyeyim, korkunçtu. Yağlı bir saçla banyoya girmiş ve yine yağlı bir saçla banyodan çıkmıştım :) Ev yapımı ürünlerin tariflerinde hani hep diyorum ya ben, tarifleri kendinize göre düzenleyin mutlaka diye. Abim de zamanında aynen böyle yapmış ki, kendine uyarladığı tarifi benimle paylaşmıştı. Neyse kısaca, ben problemin kaynağını o zaman anladım. Problem kullanılan karbonatın ölçüsündeydi. Ölçüyü iki katına çıkarıp, bir değil iki kere saçımı yıkadığımda saç temizlenmişti.

Saç temizdi temiz olmasına ama çok kabarmıştı. Saçım normalde kuru ve gürdür. Karbonat sanki biraz daha hacim verdi saçıma. Ve normalde kuru olan saçım daha çabuk yağlanmaya başladı. Aslında bu yaşadıklarım geçiş sürecinde (yani şampuan kullanmayı bırakıp karbonatla yıkamaya başladığım dönem demek oluyor), normal olan sıkıntılarmış. Saç deterjanla yıkanmaya alıştığı için bir süre sonra saç derisi kendi yağını üretmede bir dengeye geliyormuş.

Daha sonraki yıkamalarımda daha net şunları gözlemledim. Saç yıkama sırasında temizleniyor bunu akan kirden görüyorsunuz. Karbonat deterjan olmadığından dolayı köpürmüyor. Bundan dolayı alıştığınız şekilde saçınızı köpürterek yıkayamıyorsunuz.

Saç derimizin ph’ı 5 civarındadır yani hafif asidik bir yapıdadır. Saçımızı bazik olan karbonatla yıkadıktan sonra asidik olan uygun bir şeyle de saçın asit baz dengesini ayarlamak gerekiyor. Bunun için sirke öneriyorlar. Ben hem sirke (organik) hem de limon denedim. İkisi de görevlerini layıkıyla yerine getiriyorlar.

Şimdi gelelim sonuca. Öncelikle şunu hemen belirteyim, şampuana asla dönmem (iyi bir organik alternatifi dışında). Karbonatla yıkamanın neden olduğu o geçiş sürecinde ben, saçım ve saç lastiğim hazırız. Fakat dün yaşadığım bir olayı paylaşmanın tam yeri geldi bence. Dün, uzun zamandır istediğim ve merak ettiğim ‘kül suyundan yapılma zeytinyağlı defne sabunu’ aldım. (Bu kül suyu işi de ayrı bir dünya, bu konuyu başka yazıya saklayalım.) Saçım için hiç düşünmemiştim bu sabunu, çünkü daha önce sadece 1 kere yıkayıp çıkan sonuç karşısında sabundan nefret etme durumunu tecrübe ettim. Dün içimdeki o meraklı tarafım gene ağır bastı ve ben bir cesaret saçımı bu yeni sabunla yıkadım. Hemen sonucu söyleyeyim merak edenler için, beklediğimden kat ve kat iyiydi. Sirkeyle durulamayı ihmal etmedim. Saç sanki kremli şampuanla yıkanmış gibi yumuşaktı artık nasıl bir sonuç çıktığına siz karar verin.

Kısaca konuyu toparlamam gerekirse; şampuansız bir hayatım olsun istiyorum, bundan dolayı yeni aldığım sabunla herhangi bir problem çıkmazsa eğer saçımı sabunla yıkamaya devam etmeyi düşünüyorum. Bir şeyi çok istemek güzel ama yeterli olmayabilir, sabundan dolayı sıkıntı çıkarsa eğer karbonatla saç yıkama çalışmalarına mutlaka devam edeceğim … ( sonuçları sizinle paylaşırım :) )

Bu kadar yazı yazdıktan sonra asıl önemli olan bilgileri vermeyi unuttuğumu fark ettim ‘TARİF ‘…

* 1 su bardağı ılık suya 1 silme çorba kaşığı karbonat

* 1 su bardağı suya 1 çorba kaşığı sirke

Karbonat ve sirke karışımını koymak için eski şampuan şişelerinizden de faydalanabilirsiniz. Uygulaması ise; ıslanmış saçınıza karbonatlı karışımdan dökün. Saçınızın uzunluğuna göre miktarı siz belirleyeceksiniz. Parmak uçlarınızla saç derisine masaj yapın ve şampuanda yaptığınız gibi saçınızı yıkayın. Duruladıktan sonra saçlarınız elinize yağlı yağlı geliyorsa eğer son bir kez daha yıkama işlemini tekrarlayabilirsiniz. Saçınıza, son durulama suyunda sirkeli karışımdan dökün, saçınıza masaj yapın ve sonra durulayın. Eğer saç deriniz çabuk yağlanmıyorsa, sirkeli karışımı sadece saç uçlarına uygulayabilirsiniz.

NOT 1: İlk yıkamada mucizeler beklemeyin, biraz saçınıza zaman verin yeni yönteme alışması için. Tarifi gerekiyorsa eğer mutlaka kendinize göre adapte edin. Saçınızda kurulaşma gözlemliyorsanız kullandığınız karbonat miktarını azaltın. Her kullanımdan önce karbonat ve sirke karışımlarını iyice çalkalayın. Kolay gelsin …

NOT 2: Saçımı yıkamak için kullandığım kül suyundan yapılan zeytinyağlı defne sabunun resmi aşağıda. Gördüğünüz gibi rengi tam yeşil. Renginin ne olması gerektiği konusunda emin değilim. Kül suyu kullanarak zeytinyağlı defne sabunu yapan şenköylüler ise ” defne sabununun rengi açık krem ve yeşil karışımıdır, defne sabunu kesinlikle tam yeşil renkte değildir” demekteler. Kafam karışmadı değil çünkü sabun aldığım yere de güveniyorum. (Bu konuda bilgisi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum).

Görüntü1000

Güncelleme: Şampuan yerine kullandığım defne sabunuyla ilgili güncel yazım ”Ev yapımı ürünlerle ilgili güncellemeler (2): Şampuan

Güncelleme 2: Ev yapımı şampuan tarifi için yeni yazım: “Demet Özdoğan’ın çöven köklü, ayva çekirdekli ve karbonatlı ev yapımı şampuan tarifi“.

87 thoughts on “Basit şampuan, şampuansız saç yıkamak (no poo)

 1. Neredeyse 1 yildir kendi yaptigim karbonatli sampuani kullaniyorum. Krem olarak da sirkeli su ile duruluyorum saclarimi. Oncelikle kepek problemim tamamen ortadan kalkti, dahasi sac derimde gorulen egzama turu bir problemim vardi o da aoldukca azaldi. Ikincisi, saclarimi hergun yikamak derdinden kurtuldum, 3-4 gun saclarim tertemiz duruyor, inanilmaz bir rahatlik. Ve sonuc olarak kafamdan asagi kimyasal bir ton madde boca etmedigim icin cok memnunum, hem sagligim hem de cebime cok faydasi oldu.

  • Yorumunuz için teşekkürler. Saçını karbonatla yıkamak isteyip de tereddüte düşen okuyucularım varsa eğer kendilerine ilham olabilirsiniz :) Ben karbonatla saç yıkama konusunda çok tecrübeli değilim. Soruları olan olursa artık size danışabilirler sanırım….

   • dostum ben de (NaOH)(kostik) ve (KOH)(kül suyu) ile sabun yapma çalışmaları içindeyim ve sana şunu söyleyem lazım.el yapımı sabunlar ve karbonat(NaHCO3) suda benzer Na iyonları oluşturmaktadırlar yani illa karbonat kullanmana gerek yok hemen hemen el yapımı sabunla karbonat aynı işleve sahiptir ama el yapımı sabun aldığında illa 1-2 hafta kullanmadan bekletmelisin çünkü sabunu sabun yapan madde, sabun katılaştıktan sonra bile tepkimesine devam eder.bu tepkime bazen 6 hafta sürebilir.eğer el yapımı sabunun yeni yapılmış ve içindeki NaOH,KOH miktarı olması gerekenden bir parça dahi fazla konmuş ise kafa derini saçlarınla birlikte birgüzel yakarsın.bu sebeple aldığın sabunu önce elinin dış kısmında kullan kullanımdan sonra hafif bir sızlama hissediyorsan O SABUNU KULLANMA! ve son olarak bilmelisin ki eğer sabunu zeytinyağı atıkları ile yapıyorlarsa koyu-orta yeşil ve alacalı yeşil olur.saf ve yenilebilir zeytinyağı ise beyaz olur,eğer içine defne püresi(püresinin suyu) katılıyorsa senin resimde paylaştığına yakın bir görüntü olur.bu arada el yapımı sabunlarda mutlaka ilaveten tuz ve az da olsa alkol vardır ve daha az köpürürler.

    sirke(CH3COOH)(asetik asit)-karbonat(NaHCO3)(antiasit) karışımın ise bir nevi asit baz karışımıdır ki sonuç tuzdur.
    10 NaHCO3 + 15 CH3COOH = 10 NaCH3COO + 2 H20 + 20 CO2

    denklemde de görüldüğü üzere sirke ve karbonat karışımı sodyum asetat su ve karbondioksit oluşturuyor.
    neyse çok derinlere daldım sanırım haydi cümleten kolay gele.

   • zeytinyağlı sabunla ilgili araştırmaya başladığım günlerde ilk öğrendiğim detaylardan bir tanesi kaliteli zeytinyağlı sabunun renginin “beyaz” olması gerektiğiydi.

    sabun konusunda çok hassas olmamız gerekiyor bence çünkü çok kalitesiz yağlardan yapılmış hem de markalı sabunlar marketlerde satılıyor…

    kapsamlı yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. şampuanlardaki kimyasalların fazla olması beni açıkcası tedirgin ediyordu, sabun kullanmak aklımdaydı ama ona da dikkat etmemiz gerektiğini bilmiyordum, tariflerinizi deneyeceğim, tekrar teşekkürler paylaşımlarınız için…

  • Şampuan, sabun, salça peynir vs vs… satın aldığımız her şeye çok dikkat etmemiz gerekiyor bana göre.
   Bilinçli tüketiciler olmak için önce kendimizi eğitip sonra tüm sevdiklerimizle bu bilgileri paylaşmalıyız…

 3. basit şampuan tarifini uyguladım ilk yıkamadan sonra saçlarım çok kabarıktı , ikincisinde biraz daha alıştım kullanmaya, ölçüleri artırmam gerekti ilk kullanımdan sonra. saç düzleştiricisi kullandığımda saçlarımın görüntüsünde pek memnun kalamadım. Saç düzleştiricisi kullanmayan bayanlar için ideal sağlıklı bir yöntem olacak demekki :) Dediğiniz sabunu kullanmayı düşünüyorum bakalım düzleştirici ile nasıl sonuç alacağım… teşekkürler paylaşımlarınız için.

  • aslında erkekler çok daha rahat uygulayabilir bu şampuan tarifini. Uzun saçlarda biraz sabır gerekiyor sanırım. Sabunu da bir deneyin bence, belki de çok memnun kalacaksınız.

 4. aklıma takıldı, çoğu bayan aldığı ürünün güzel kokusuna aldanıp evine kimyasalları sokuyor, sizin tarifleriniz kokusuz, ben saçlarımın güzel kokması için yıkama sonrası ne yapabilirim peki? teşekkürler,

  • çok güzel bir yorum teşekkürler. Mümkünse evinize alacağınız her şeyin kokusuz ve parfümsüz olmasına dikkat edin. Sirkeyle durularken içiniz rahat etsin, sirke kokusu kalmıyor. Kalacak olursa dahi ben şöyle bir çözüm okudum bana da mantıklı geldi. Sirkeli su karışımına sevdiğiniz kokunun esansiyel yağından bir kaç damla damlatıyorsunuz.

 5. Merhaba.. Saçlarımı karbonat ile yıkamak için kendimle ciddi mücadele ettim. kafamdan aşağı kimyasalları boca ettigimi bilmek kafama iyice yerleşti ve cok rahatsız edici bir hal aldı. Neden mı mücadele ettim? Kısa veya uzun farketmez duş almak cok keyifli birsey bence. Fakat kafamı ve vücudumu köpürte köpürte yikayamamak beni huzursuz etti açıkcası. Gercekten cok denedim. Köpük sorununu geçersek saçlarım gercekten hacim kazandı, dalgalari yeniden belirgenlesti ve parladı.. Bu cok guzel birsey bence.

  Ben simdi saçlarıma ve tüm vücuduma zeytinyağlı sabun kullanıyorum. cok memnunum. Sağlıklı ve yumusacik saclarım. Sirkeye gelince; sirke kokusu gercekten kalmıyor saçta. fakat bir veya iki gün sonra saclarım yağ kokuyor. Haliyle kafam yaglanıyor ve kokuyor. Ama şampuana dönmeyeceğim bunu biliyorum. Saclarım sağlıklı ya varsın olsun o kadar da diyorum…

  • saçlarımı zeytinyağlı sabunla yıkamaktan olumlu sonuçlar alamasaydım karbonata geri dönecektim. ama gerek kalmadı. keşke çok daha önce sabunu keşfetseydim (sabuna dikkat, sayısız katkı maddesi olan sabundan bahsetmiyorum, gerçek zeytinyağlı sabun benim kastettiğim.)

   saçınızla ilgili yağlanma ise şampuandan sonraki geçiş döneminden kaynaklanıyor olabilir. saç derimiz deterjanla yıkanmadığından dolayı sabuna adaptasyon için zaman vermek gerekir diye düşünüyorum. ama sabundan sonra mutlaka sirke kullanın.

 6. Peki sabunu direk başınıza mı sürüyorsunuz yoksa önce elinizde veya bir kapta köpürtüp o köpüğü mü saçınıza döküyorsunuz?
  Bir de sabunu bile seçmek lazım, herhangi bir aktardan alınan bir sabun ne kadar güvenilir, önerebileceğiniz bir yer vs. var mı?

  • Sabunu direkt başıma sürüyorum. Aslında okuduğum kaynaklarda, sabunu elinde köpürterek saç yıkayanlar da vardı. Kullandığınız sabuna güveniyorsanız direkt kullanmakta her hangi bir sakınca olmaz diye düşünüyorum.

   Sabunu seçme konusunda çok haklısınız. Aman sabun alırken dikkat…(kül suyundan yapılmış defne sabunu almıştım, rengi beni şüpheye düşürdüğü için kullanmayı tercih etmiyorum). Şen köylüler marka defne sabunu yada Laleli marka sabunlar denenebilir. Özellikle Laleliyi önerebilirim, çünkü zeytin ve zeytinyağları çok güzel.

   • Merhabalar, ben de yaklaşık 6 haftadır saçlarımı karbonatla yıkayıp krem yerine sirkeli su kullanıyorum. Evet senelerdir kullandığımız şampuanın da bir tür deterjan olduğunu düşünmek çok rahatsız edici ve şampuana geri dönmek istemiyorum.
    Benim karbonatla saçımı ilk yıkamamda sonuç neredeyse mükemmeldi hatta o gün, saçların çok güzel görünüyor diyenler bile olmuştu:) Sonraki yıkamalarım, nedense o kadar verimli olmadı. Evet saçım bir şekilde temizleniyor olabilir, ama kıvam olarak, yani dokunduğumda pek güzel bir his vermiyor ve de tel tel değil de daha çok kalıp gibi görünüyor:( Ayrıca son iki yıkamadır kepek olmaya başladı…belki de geçiş süreci bu, ama bu süre ne kadar uzayacak bir fikrim yok .
    Z.yağlı sabun ya da defne sabununu ben de deneyebilirim diye düşündüm, Ankara’da güvenerek alabileceğim bir yer önerebilecek olan var mıdır acaba?? Bir de sabun genel olarak daha kuru bir kıvam veriyor ya, yine bunun üstüne krem ya da krem niyetine birşey kullanıyor musunuz??
    Sevgiler…..

   • karbonat saçı gerçekten de çok güzel temizliyor ama uzun saçta sanki kullanımı biraz daha zor gibi geldi bana. karbonat yerine sabun kullanımı sonucu da bana göre oldukça tatminkar. ama hep söylüyorum saç sabunla yıkandıktan sonra sirkeli su yada limon gibi asidik özelliğe sahip takviyelerle mutlaka saç durulanmalı.

    Ankara’da Laleli mağazasından sabun alabilirsiniz, kendileri aslında zeytinyağı üreticisi. Zeytinyağlarından ben memnun kaldığım için sabunlarını da denemeye karar verdim. Şimdilik bir olumsuzlukla karşılaşmadım :)

 7. ben biraz önce denedim ama saçlarım kalıp gibi oldu parlıyo böle nebilim güzel ama yağlı gibi geçiş dönemi dediğiniz dönemdenmi kaynaklı yoksa ayarınımı yapamadım anlamdım diplerinden ucuna kadar böle yapış yapış? yardımcı olabilirmisiniz??

  • anladığım kadarıyla saçınızı karbonatla yıkamayı denediniz. saçlarınız yapış yapış gibiyse eğer aynı şey benim de başıma gelmişti. saçlarınız tam temizlenmemiş olduğundan olabilir bence. kaç kere yıkadınız saçınızı ve karbonatlı su ayarınız neydi?

  • eğer saçınız çok kuru değilse kullandığınız oran bence yetersiz kalıyor. 1 su bardağına 1 çorba kaşığı kadar ekleyin bence. saçınızın yıkama sırasında mutlaka temizlendiğini hissetmelisiniz. yani kısaca şöyle izah edeyim; saçınızı karbonatla yıkayıp duruladıktan sonra kontrol amaçlı saçınıza dokunun, eğer yağlı gibi geliyorsa ikici kez yıkayın. gene aynı şeklide hissediyorsanız karbonat ayarı kesinlikle azdır.

   uygun miktarda karbonatla saç yıkandığında temizlenmemesi çok zor bence. tüm bunları kendi deneyimlerimden yola çıkarak söylüyorum. ayrıca saçınızı sirkeli suyla durulamayı sakın ihmal etmeyin. eğer karbonatla yıkamak konusunda kararlıysanız sakın hemen pes etmeyin. doğru yöntemi bulabilmek biraz zaman alabilir…

  • karbonatı ev temizliğinde hiç kullandınız mı bilmiyorum ama şu kadarını söyleyeyim, karbonat bazik özellikte olduğundan dolayı özellikle yağlar gibi organik kirlerin çıkarılmasında oldukça etkili. ama bakım yağı sürmüş olmanız sonucu temizlik açısından etkileyebilir. eğer ki kullandığınız karbonat oranı az ise; saçınız kirli bir de üzerine bakım yağı sürdüyseniz, saçınızı temizlemek için yetersiz kalmış olabilir.

   umarım bakım yağı olarak organik bir yağ kullanıyorsunuzdur…

 8. evet bitkisel birkaç yağın karışımını kullanıyorum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederm.

  • verdiğim cevaplar umarım karbonatla saç yıkamada işinize yarar. sorularınız olursa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım. hoşçakalın…

 9. saç yıkamak için gerekli karbonatı nerden bulabilirim fiyatı nedir(kg) daha önce karbonatla hiç işim olmadı pek bilgim yok

  • gıda kalitesindeki karbonatın (sodyum bikarbonat) Metro gibi toptan/perakende satış yapan marketlerde 2 kilosu 6 tl civarı satışı yapılıyor. yaşadığınız şehirde bu tarz büyük gramajlarda satış yapan marketler yoksa eczanelerden temin edebilirsiniz.

   küçük gramajlarda almayı tercih ederseniz eğer marketlerden satın alabilirsiniz. içindekiler kısmında ise sadece karbonat yazanı tercih etmenizi öneririm.

 10. SACIMIZI SIRKELI SUYLA DURLADIKTAN SONRA TEKRAR TEMIZ SUYLA DURLAMAMIZ GEREKLIMI

  • ben saçıma sirkeli su döktükten sonra kısa bir süre saçlarıma masaj yapıyorum. sonrasında da duruluyorum. bu yöntemden ben çok memnunum ama sirkeli su uyguladıktan sonra saçların durulanmasına gerek yok diye bir kaynakta okumuştum. bana çok mantıklı gelmedi ve bu şekilde saçınızın sirke kokma ihtimali yüksek gibi.

   aslında her iki yöntemi de deneyerek size uygun yöntemi tercih edebilirsiniz.

   Not: saçınızı karbonat ya da sabun hangisi ile yıkamayı tercih ederseniz edin, saçınızı su ile duruladıktan sonra sirkeli su kullanıyorsunuz. karışıklık olmasın…

 11. ben sabun kullanıyorum daha oncekı yorumlarınızda okumustum sırkelı suyun ıcıne koku koyarsak sacımızda o koku kalır ıstedıgımız kokuyu kullanabılırmıyız ve nasıl kullanmalıyız

  • sirkeli su kullanıp sonrasında saçınızı duruladığınızda sirke kokusu saçınızda kalmıyor. ben uzun zamandır sabun/sirke ikilisini kullanıyorum ve çok memnunum.

   sirkeli suyun içine, kokusunu sevdiğiniz esansiyel yağdan birkaç damla kadar damlatılırsa, daha hoş kokulu bir karışım elde edilebileceğini okumuştum ama deneme gereği hiç duymadım açıkçası…

 12. teşekkür ederim:) sana basit yaşam serüveninde sağlıklı ve huzurlu uzun bir yaşam diliyorum…:D:D

 13. ben uzun suredır sabun kullanıyorun ama saclarım sert ve kabarık ayrıca yapıs yapıs ve saclarımı tarayınca tarak bembayaz oluyo sabun gıbı saclarımın daha gusel ve temız olması ıcın ne yapabılırım

  • konvansiyonel (organik olmayan) şampuana alternatif olarak benim aklıma ilk gelen karbonat sonrasında da sabun. eğer her ikisini deneyip de memnun kalmazsanız “organik şampuan” deneyebilirsiniz. yalnız organik şampuan alırken içindekiler kısmının yüzde kaçının organik girdilerden oluştuğuna dikkat etmenizi öneririm.

 14. SLS ve ALS ıcermeyen sampuanlar zararsızmıs dıye okudum sızın bu konuda bır bılgınız varmı

  • bana göre herhangi bir şampuanın zararsız olup olmadığını belirlemek için, içindekiler kısmında “sls” ya da “als” olup olmadığına bakmak yeterli değil. organik olsun olmasın satın alacağımız kozmetik ürünlerin içindeki kimyasalların ne gibi özellikleri olduğunu öğrenmek için ewg.org sitesinden gerekli araştırmaların yapılması gerektiğine inanıyorum.

   • organik şampuan kullanmıyorum, bundan dolayı çok detaylı bilgilere sahip değilim. ancak organik şampuan satın alacaksanız firmaların kendi internet sitesinde yer alan detaylı ürün bilgilerini ve içindekiler kısmıyla ilgili bölümleri dikkatli okumak, kullanılan kimyasalları araştırmakta faydalı olur.

 15. merhaba, sabun da denedim karbonat ta ama her ikisinde de sac dokulmesi sorunu yasıyorum. Sizce sebebi ne olabilir?

  • merhaba, saç dökülmesi sabun/karbonat kullanmayı denedikten sonra mı başladı, yoksa daha öncesinde de var mıydı? ben bahsi geçen iki alternatifi de denedim ama saç dökülmesiyle ilgili bir sıkıntı yaşamadım.

 16. Merhalar, yazinizi okuduktan sonra sabun (laleli) ve sirkeli karisimi dun denedim, evet sacim daha dolgun ve bundan cok memnun oldum, sampuan kullanirken her gun yikamam geekiyordu ama yikadikca da saclarim kuruyor, 2. Gune birakirsam da hemen yagli ve sonuklesiyordu, amac da bu sanirim, hergun yika daha cok sampuan kullan. Daha once sabun kullanmistim ama sirkeli suyu bilmedigim icin cok mat ve garip hissediyordum ama bugun cok memnunum, bakalim yarin nasil olacak :) cok yararli bilgiler var sitenizde, tskler….

  • merhaba, basit yaşam elbette ki sadece ev yapımı ürünlerden ibaret değil. ama basit yaşamı pratiğe dökebilmek adına bu tarz bilgilerin de ben çok kıymetli olduğuna inanıyorum.

   sabun-sirke ikilisinden memnun kalmanıza çok sevindim. saç yıkamak için sabun kullanıldığında sirkenin olumlu etkisi çok fazla.

   • yazmayı unutmuşum hemen eklemek istedim. saçınızı ne kadar çok yıkarsanız saçınız o kadar çabuk yağlanıyormuş benim okuduğum kaynaklara göre. saçınızı 2 ya da 3 güne bir yıkamayı denediniz mi hiç. hem böylece saç derinizin kendi doğal yağ üretimi bir dengeye de gelebilir belki.

 17. sayenizde! sabun ve sirkeyi kullanmaya başladığımdan beri saçlarımın daha temiz ve parlak olduğunu hissediyorum. Ayrıca şampuan kullanımına göre daha uzun sürede yağlanıyor:) Ama dökülme sorununu ben de yaşıyorum, özellikle yıkadıktan sonra tararken :( Neden kaynaklanıyor çözemedim, yine de sabun ve sirkeden vazgeçmeyi düşünmüyorum.Teşekkürler

 18. (Sonradan aklıma geldi) Ayrıca sabun kullandığımdan beri bitkisel diye düşündüğüm saç kremi kullanmaya başladım. Bu konudaki önerileriniz nelerdir? Bu Top Body den aldığım bir saç kremi. Kullandığımdan beri de çok rahat ettiğim söylenemez. Çünkü kimyasal diye şampuan bırakıp, saç kremi başlamak çok mantıklı gelmiyor. Sirke işe yarıyorsa onu da kullanmamalı mıyım? Tekrar teşekkürler:) Mehtap Koçak

  • sabunla saçımızı yıkadığımızda, saç derimizin ph dengesini bozmamak adına sirkeyi kullanıyoruz. saç derimiz hafif asidik yapıdaymış çünkü, sabunda bazik olduğuna göre hafif asidik özellikteki limon yada sirke kullanımı öneriliyor sabundan sonra.

   kullandığınız saç kremi ile ilgili yorum yapabilecek bilgiye sahip değilim maalesef. ama şu kadarını söyleyebilrim, sirke kullanırsanız eğer saç kremi kullanmaya ihtiyaç bile hissetmeyebilirsiniz.

   kullandığım sabundan şimdilik memnunum, önceki sorunuzda sabunun markasını sormuşsunuz (özel mailiniz olduğu için bir önceki yorumunuzu yayınlamakta tereddüt yaşadım). kullandığım sabunla ilgili link.

   • merhaba.kaliteli bir sabunun nötr olması gerekir.asidik ya da bazik değil. onedenle sirkeye gerek yok.ben kendi yaptığım defne yağlı sabun ile saçlarımı yıkıyorum.

 19. Peki yine ben rahatsız etmezsem bir soru daha sormak istiyorum. Ben hergün duş alan birisiyim. Sabunu hergün kullanıp, her gün saç kremi yerine sirke kullanmak saçımı kurutur mu? Yani sabun kuruluğunu göze alıyorum ama buradaki bazı arkadaşlar her gün kullanılan sirkenin saçın derisini çok kurutacağından bahsediyorlar. Ben de tereddüte düşsem de bu konu nette araştırabileceğim bir konu değil. Belki siz de hergün kullanıyorsanız diyerek soruyorum bunu. Yani siz de hergün kullanıyorsanız, ya da kullanan birilerini biliyorsanız saça zararı oldu mu, kurumayı gözle görülür şekilde belirtiler oluştu mu? Biraz aynı şeyi dolandırarak sordum, tekrar da oldu ama pirelendikçe sorular doluşuyor işte, mazur görmeniz dileğiyle, kolay gelsin, şimdiden teşekkürler:)

  • her gün saçınızı sabunla ya da başka herhangi bir şey ile bence yıkamayın. en azından gün aşırı yıkamayı deneyin ki bence o bile çok.

   saçınız kuru mu yağlı mı? aslında kuru da olsa yağlı da olsa saçınıza biraz zaman tanıyın kendi doğal yağlarını üretebilmesi için.

   sirke çok sık kullanmayın saçı kurutur.

   ben bildiğim kadarını sizinle paylaşıyorum, konunun kesinlikle uzmanı değilim. umarım yardımcı olabilmişimdir size. ama ben de yorumumda tekrara düşeceğim, “saçınızı çok sık yıkıyorsunuz.” :)

 20. Saçlarım kuru ve evet haklısınız. Her gün duş almadan dışarı çıkamıyorum. Özellikle de yazları mümkün değil. Saçlarımı ıslatmadan duş almak da benim için duş almadan çıkmış gibi olduğundan, yani basit bir alışkanlıktan ötürü saçlarımı daha da çok kurutuyorum.Söylediğinizde sonuna kadar haklısınız, uzman olmasanız da çok kişiden duyduğum şeyi hatırlattınız. Belki denemeliyim, kendimi alıştırmalıyım. Boneyle duş almak vs. gibi. İlginize ve çabucak dönmenize ayrıca çok teşekkür ederim. Sağlıkla kalın. :)

  • saçlarınızı daha az sıklıkta yıkamayı deneyeceğinize sevindim. başarılar diliyorum…

   ayrıca yeri gelmişken; duş jeli ya da sabun da cildinizi kurutmaya oldukça yatkın iki temizleyici. onu da hatırlatmak istedim :)

 21. Meraba . ben de şampıan kullanmayı sevmiyorum ve hergüm saçları mı yıkıyorum şampuanı sevmediğim halde hergün kullanmak zorunda kalıyorum . Erkek saçlarına nasıl uygulanır o konu hakkında bildiğilendirirseniz ve saçları mı döker mi son zamanlar da seyrekleşti de ( bu arada gürleştirme için öneriniz var mı :) )

  • sabun benim saçımın dökülmesine neden olmadı. şampuanı çok sık kullanırsanız saçınızı o kadar sık yıkamanız gerekir. saçınızı daha az sıklıkta sabun/karbonat gibi doğal alternatiflerle yıkamayı deneyin. sirke kullanmayı da ihmal etmeyin. saçınıza da alışması için bence biraz zaman verin…

 22. Meraba , ben hergün yıkıyorum bu karbonatla denesem kaç günde bir yıkayayım ve normal marketlerde satılan karbonattan alsam olur mu . Ve elma sirkesini nasıl uygulayayım , saçlarım kısa abiniz de kısa saçlı mıydı

  • marketlerde satılan karbonat olur yalnız, satın alırken paketin içindekiler kısmını okuyun.

   saçınız kısaysa eğer karbonatı daha rahat kullanırsınız.

   kaç günde bir yıkayım diye sormuşsunuz; aslında tamamen size kalmış bir durum yani saçınız ne sıklıkta yağlanıyorsa. ama şampuandan karbonata geçtiğiniz zaman ortalama bir ay kadar süre verin saçınıza alışması için. ve benim size önerim; haftada 3 kez ya da belki de 2 kez saçınızı yıkayarak denemelere başlayın. saçınızı ve saç derinizi gözlemleyin, ondan sonrasında da yıkama sıklığınızı ve karbonat miktarı gibi detaylara ağırlık vermeye başlarsınız.

   elma sirkesini saçınızı karbonatla yıkayıp duruladıktan sonra saçınıza uygulayın. sonrasında tekrar saçınızı durulayın.

 23. Merhabalar. Daha önce de yorum yazmıştım ama bu kez artık karbonat yöntemine geçmeye karar verdim. Çünkü saçlarımı her gün yıkadığım için (alışkanlık) sabun bir süre sonra kuruluk yapmaya başladı. Ben de her gün kullanıma karbonatın daha uygun olacağını düşünüyorum. Bu yüzden ben de geçeceğim ama merak ettiğim bir su bardağına bir çorba kaşığı karbonatlı suyun hepsini mi duş sonrası şampuan gibi kullanacağım. Yoksa yine eski şampuan usulü düşünüp azar azar mı dökeceğim? Ve diyelim bu yönteme geçtim her gün kullanıma karbonat uygun değilse ara günlerde sadece suyla geçirilse bir sakıncası yoktur değil mi? Şimdiden teşekkürler. Ne detaylarla uğraştırıyoruz değil mi?:))

 24. Merhaba, şampuansız (no poo) metodunu ingilizce sitelerden okuyarak denemeye karar verdim. benim gibi düşünenler olduğunu öğrenmek iyi geldi ve deneyimlerimi paylaşmak istedim.
  yazanların çoğunda benzer şeyleri ben de yaşadım. saçlarım ince ve çok çabuk yağlanıyor, ayrıca kepek ve kaşınma sorunum vardı. çok uzun süre organik ve eczaneden aldığım dermokozmetik şampuanları kullandım. hiçbirinin kaşıntı ve kepek problemine çözüm olmadığını gördüm. ev temizliğinde de karbonat ve sabun dışında bir şey kullanmıyorum ve memnunum. saçıma da karbonat neden olmasın, diye düşündüm. bu arada şampuan kullanmayı bıraktıktan sonra İpek hanımın çiftliğinden ısmarladığım ev yapımı sabunları kullandım. özellikle bademli sabun saçıma iyi geldi. yani şampuandan daha iyi… ancak sık yağlanma sorunu devam ediyordu. saçım çok yağlı olduğundan sadece karbonatın yeterli olacağını düşünmedim. ama yine de denemek lazım diyerek, 250 ml suya bir çorba kaşığı karbonat karışımıyla işe başladım. ilk denememde doğrusunu söylemek gerekirse gözlerime inanamadım. saçım tamamen temizlenmişti ve çok hafif hissediyordum. saç derim sürekli problemli olduğu için bu his çok uzun zamandır duymadığım bir histi. durulamak için sirkeli su kullanmıyorum, bir kere denedim, sanki saçımı daha hızlı yağlandırdı. ancak karbonatlı su karışımına 5-10 damla lavanta yağı ekliyorum. hem hoş kukuyor hem de saçımı yumuşak ve parlak yapıyor. bu arada karbonatlı su karışımını bir kez de biberiyeli olarak denedim. bir tutam biberiyeyi ılık suda bekletip daha sonra suyunu süzdüm ve karbonatı ekledim. o da başarılı oldu. kokusu da hoştu, biberiye severseniz.
  saçımı çok uzun yıllar boyamıştım. yaklaşık bir yıl önce kısa kestirip boyadan da vazgeçtim. şimdi kına yapıyorum. saçımda beyaz var, kına tamamen kapatıyor. karbonatla birlikte renginin de daha iyi ve uzun süre kaldığını gördüm. ayrıca saçımı karbonat ve lavanta yağı karşımıyla yıkadıktan 3 gün sonra kına yaptım. ona da 5-6 damla lavanta yağı ekledim. saçımı sadece duruladım. belki bu da kil ile yıkamaya benziyor. ama neticede yaklaşık bir haftadır saçımı yıkamamış oldum. ve bu benim için rüya gibi bir şey.
  biraz uzun oldu ama… :)

  • paylaşımlarınız için teşekkür ederim, yorumunuzu keyifle okudum. kısa saçta karbonatı kullanmak sanırım daha kolay. karbonattan sonra sirkeli su kullanmamanıza rağmen sonuçtan memnun kalmanız ne güzel.

   biberiyeli suyun saça çok iyi geldiği ile ilgili yakın zamanda bir video izlemiştim. yalnız saç konusunda çok tembel bir insanım maalesef… aslında öğrendiğim çok fazla saç maskesi vs. tarzı şeyler var ama iş uygulamaya gelince hep erteliyorum… en yakın zamanda hindistan cevizi yağı ile saç maskesi yapmayı hedefliyorum.

   • karbonat saç boyasını çıkarıyor diye okumuştum. benim saçım da boyalı, ne yapmalı?

   • boyalı saçlarda karbonatı daha temkinli kullanmak gerekebilir. benim saçımda boya yok ama eğer olsaydı ve karbonat ile yıkamak isteseydim boyanın akıp akmadığını kontrol ederek yıkardım ve ona göre devam ederdim.

 25. bir de karbonatı içmekten bahseden yazılar okudum (başka sitede). Fakat mideye zarar vermez mi kabonat? benim midemde yara var da, cevabınızı bekliyorum

  • sağlık çalışanı olmadığım için sorunuza bilgilendirici bir cevap vermem mümkün değil.

   not: karbonatlı su vücudu alkali yapmak için içiliyor, yediğimiz sebze ve meyveler zaten alkali yapıya sahipler.

 26. bu tarifi bulduğuma gerçekten çok sevindim yarından itibaren bu şekilde saçlarımı yıkamaya başlayacağım birde çocuk kullanımına uygun mudur

  • bahsi geçen tarifin çocuklarda kullanımı konusunda yeterli bilgim yok maalesef. okuduğum bir kaç kaynakta çocuklarında da kullandıklarını söylüyorlardı ama dediğim gibi detaylı araştırdığım bir konu değil.

 27. benim saçlarımda egzama var (kabuksu kepek) ayrıca çoğu yer döküldü ve ince telli.
  ben egzamadan kurtulmak istediğim gibi eski gür saçlarıma kavuşmak istiyorum ama ne yapacağımı şaşırdım bilmiyorum.
  ben şampaundan iğrendim açıkcası. sabunda kullandım 1-2 kez. şu anda da katranlı sabun kullanıyorum ama oda fayda etmiyor nerdeyse.

  ben araştırma yaparken burayı buldum saçı karbonatla yıkamak nasıl olur bilmiyorum. ama sirke de hem fikirim sizle.
  ben saçımı kille yıkamayı planlıyorum sadece kil ve su. birde gürleşmesi için eczanelerde satılan vitamin ampul +çamterebentin + badem yağı ile maske ile maskeleyip ya da sadece ampullerle maske yapıp dalin ile yıkamak tabi bunuda arada yapmak gibi bir düşüncem oluştu. çünkü dökülen saç gelmiyor ya da çok zor geliyor.

  ama gerçekten şampaun noo sadece dalin düşündüm oda bebeklerde göz yakmadığı için. ama bunu formülüde denerim :)

  • bebek şampuanlarının içindekiler kısmını dikkatlice okuduğunuzda büyükler için üretilen şampuandan hiç de farklı olmadığını göreceksiniz maalesef… o yüzden bahsettiğiniz markayı almadan önce içindekiler bölümünü okumanızı öneririm.

   bahsettiğiniz tarzda saçında egzaması olan bir tanıdığım var, bana söylediği saç derisindeki egzama dönemsel olarak iyileşiyor sonrasında ise tekrar ortaya çıkıyormuş. şampuan, su veya sabun değiştirdiği anda daha da kötü oluyormuş saç derisi.

   katranlı sabun kullanıyorum demişsiniz, emin misiniz içindekilerin sağlıklı olduğundan. artık satıcılara pek güven kalmadı çünkü.

   karbonatla yıkamayı denediniz mi? kil ile yıkamakta bir alternatif olabilir aslında. ben saç uzmanı değilim ama bir önerimi paylaşmak isterim sizinle. öncelikle saçınızdaki egzamaya yoğunlaşsanız sonrasında gürleştirme çözümlerine odaklansanız olmaz mı? her şeyi bir anda yapmaya çalışırsanız belkide saç derinizdeki değişimleri gözlemlemek için pek şansınız olmayabilir.

   geçmiş olsun…

 28. biliyorum o şampuanlarda öyle ama hiç değilse ötekiler kadar değil diye düşünüyorum.. ve bazıları böyle iyi olmuş.

  bu hastalık çok beter dönemsel olduğu kadar kullandığın üründe önemli tabi bide stress. katranlı sabunuda atacam daha 4. yıkamam ama değişen birşey yok. zaten kimseye güvenmiyorum.

  karbonatı denemedim sadece kil düşünüyorum artık herşeyi deneyecem ama şampuan ve sabunsuz olacak gibi. bende zaten senin önerdiğin şekilde düşünüyorum. ama bide şu durum var ortadan kaybetsek bile bu hastalığı sonrada gürleşmeye odaklanınca yine eskiye dönerse diye ürküyorum çünkü hassas ciltlerde oluyor bu hastalık ve en ufak şeyde alevleniyor. bütün saçlarını kaybetmiş insanlar var. senelerce çeken falan.. bi doktor varmış burda onada gitmeyi düşünüyorum bakalım..

  teşekkürler…

 29. yazılar bir şahane ,gerçekten serüven ,ne kadar ayrıntılı bütün yazılarınızın hepsi,emek eline sağlık…..bir kaç sey takıldı aklıma, bi sitede sirkeyi çok kullanmanın zaralı olduğunu, öyleki bi senede 10 damla falan kullanılması gerektiğini okudum tabi siz sirkenizi kendiniz yapmışşınız o ayrı bi guzellik keske bende yapmadan önce sizin yazınıza raslasaymışım ama benim sirkem daha olmadı yani bi kaç ay beklemek iyidir sirkeye göre başlıcam çünkü hiç bi organik zırvalığına güvenemiyorum artık siz noo poo ya doğal sirkeylemi başladınız ve uzun zaman kullanıp sirkenin bi zararını gördünüz mü yada ne kadar dogal ne kadar market sirkesi kullandınız bu sürecte ?

  • merhaba. saçım için ilk kullandığım sirkeyi çok güvendiğim bir yerden satın almıştım. kendi sirkem hazır olduktan sonra bugüne kadar düzenli olarak kullanıyorum. hiç bir olumsuzlukla yaşamadım aksine çok da memnun kaldım.

 30. Geri bildirim: Şampuana Vedanın Anatomisi: No-Poo mümkün mü? | madammakyaj

 31. Merhaba,
  Ben ilk denememde 2 çorba kaşığı karbonatla yarım litre suyu karıştırdım, saçlarım uzun olduğu için ancak yeter diye düşündüm. Fakat sonra hafif yağlı kaldı saçım. Dediğiniz gibi ölçüleri tutturamadım sanırım. Sonra ikinci denememde karbonatı suyla karıştırmadan direk saçıma uyguladım. Sonuç çok iyiydi. Iyice temizlenmişti. Ben de ondan sonra karbonatı direk saçıma sürüp ovuşturarak yıkamaya başladım. Sorum, sizce bunun olumsuz bir yönü var mıdır, aşındırıcı özelliği saç derimi zedeler mi acaba, yoksa o kadardan birşey olmaz mı? Bir de bu kepek işini bitiren karbonat mı, sirke mi biliyor musunuz? Ve tahminen kepeğe etki etmesi ne kadar sürer? Şunun için soruyorum, kepeğe iyi gelen sirkeyse, şu an vücut için kullandığım defneli zeytinyağlı sabunu olur da saçım için de kullanmaya başlarsam bileyim. Iyi gelen karbonatsa inatla devam edeyim. Saçım temiz çıksam da daha çabuk yağlanıyor, geçiş sürecini yaşıyorum sanırım.
  Teşekkürler

  • merhaba,

   saç yıkarken karbonatı direk saç derinize ovalayarak uygulamamanız isabetli olur diye düşünüyorum. saç derimizi tahriş etme ihtimali olmaz böylece. (deodorant olarak koltuk altımıza uyguladığımızda da aynısı geçerli).

   ikinci sorunuza gelecek olursak, kepeğe hangisinin iyi geldiğini açıkçası bilmiyorum. ama sırayla deneyerek kendi saçımızda hangisinin kepeğe daha iyi geldiğini keşfedebiliriz diye düşünüyorum.

 32. Merhaba , ben de son 2 haftadır şampuansız yaşama geçmeye çabalıyorum. Çabalıyorum; çünkü her yıkamadan sonra saçlarım daha da yapış oldu. Marketten aldığım ünlü bir markanın defneli sabununu kullanıyorum, son durulamayı da sirkeli su karışımı ile yapıyorum. Ancak tüm saçlarım kalıp gibi, kafa diplerim kaşınıyor, saçlarım içiçe geçti. taradığımda ise fırçada kalıntılar kalıyor. fikriniz var mı bu durumla ilgili? ne yapmalıyım. deterjanlara geri dönmek istemiyorum.

  • şebeke suyunuz çok kireçli olabilir. aşırı sert sularda sabun-sirke ikilisinin randımanlı çalışması biraz zor gibi. saçınızı yıkadıktan sonra bahsettiğiniz özellikler sirke ile son durulama yapılmadığı takdirde ortaya çıkabilen şikayetler. acaba sirkeyi gerektiği kadar saçınıza uygulamıyor olabilir misiniz?

   saçınız çok kuruysa da bu tarz şikayetler ile karşılaşma olasılığınız da yüksek olabilir. bence SİRKE kullanımını tekrar gözden geçirin. benim aklıma gelen en muhtemel çözüm şimdilik bu.
   kolay gelsin…

 33. teşekkür ederim sularımız oldukça kireçli.. anladığım kadarıyla sirkeyi arttırmam gerekiyor. tekrar teşekkürler

 34. slm bende ilk kez şimdi yıkadım saçlarımı karbonatla son durulama suyuna da elma sirkesi kullandım 1 er su bardağı ölçüsüyle 1 çorba kaşığı her ikisinden de sonuç güzel temiz dokunduğumda o hissi alıyorum ancak çok zor taradım saçlarım belimde ve açıcı vs boya var hep böyle zormu taranacak bu saçlar birde ellerimde ve saçlarımda hala karbonatın hafif bi kuruluğu tortusu varmış gibi geliyor acaba neden sizde de böylemi oluyor cevaplarsanız sevinirim çok teşekkürler

  • elinizde ve saçlarınızda tortu halinde karbonat kalıyorsa eğer saçınızı yıkamak için kullandığınız karbonat miktarı çok gelmiş olabilir.

   saçınızda açıcı vs. varsa bence bunlardan dolayı da karbonat ekstra bir kuruluk yaratıp saçınızın zor taranmasına neden olmuş olabilir.

 35. Merhaba benim acil saclarimi yikamam gerekiyordu ve sampuanim kalmamisti sabahin korunde alabileecegim biyer yoktu ve limonu sıkıp kafami limonla yikadim sizce nr gibi bi sonucla karsilasirim hala kurumadi cunku :)

Yorumlar kapalı.