Basit yaşamı anlamak

5o0.jpg
Belki basit yaşam hakkında benim gibi epey bir kaynak okudunuz. Ya da basit yaşam (simple living) felsefesini duydunuz ama içinde “basit” kelimesi geçtiği için size itici geldi. Olabilir, her durum söz konusu olabilir. Ama önce basit yaşam denince ne anlıyorsunuz bir düşünün sonra okumaya devam edin lütfen.

Ben bu yazıyı yazarken hiç bir hazırlık yapmadım. Şu an aklıma ne gelirse o şekilde sizinle paylaşıyorum. Özellikle ön hazırlık yapmadım, sanki siz bana sormuşsunuz da ben de cevap veriyormuşum gibi hissetmek istedim. Ben hemen madde(ler) halinde sıralayım, bakalım basit yaşam benim için ne anlam ifade ediyor.

* İhtiyaç duyduğumdan fazlasının yaşamımda yer işgal etmemesi.

* Tüketimi azaltmak için yöntemler geliştirmek.

* Doğaya saygılı olmak.

Daha fazla madde sıralayabilirim ama bu üçü benim için şimdilik yeterli. Zaten blogumun ismi “BASİT YAŞAM SERÜVENİM”. Zamanla daha çok şey öğreneceğim ve belki de bunların bir kısmını hayata geçirip, bir kısmında ise zorlanıp denemeyi bırakacağım. Adı üstünde serüven bu!

***

Basit yaşam için anahtar kelimelerden bir tanesi bence “İHTİYAÇ”!

Şimdi sizinle hemen bir örnek paylaşayım. Şu anda bu yazıyı mutfağımda yazıyorum ve mutfağıma şöyle bir göz gezdiriyorum sizin için.

İlk gözüme çarpan çaydanlık oluyor. Peki çayı ne ile içiyorum – bardakla. Mutfağımdaki bardaklara şöyle bir göz atıyorum neler var diye:

12 adet su bardağı
6 adet kupa
12 adet çay bardağı
6 adet yemek takımımdan çıkan kupa (*)
0 KRİSTAL BARDAK

(*) işaretli kupalar, mutfak tezgahımda uzun bir süredir dinlenme halindeler. Şöyle bir düşünüyorum, alındığından beri hiç kullandım mı diye. Hayır kullanmadım. İleride hiç kullanma ihtimalim var mı? Yok. Peki bu 6 adet kupa neden mutfağımda yer işgal ediyor. Cevap; yemek takımım bozulmasın diye… Bu kupalara ihtiyacım var mı diye kritik soru geliyor bunca analizin sonunda. Hayır ihtiyacım yok. O zaman ben ne yapacağım? Bu tarz sorular neticesinde ihtiyaca cevap vermeyen eşyaları toplayıp asıl ihtiyacı olanlara verilmek üzere paketleyeceğim.

Şimdi gelelim sonuca: Bu kupa örneğiyle, basit yaşam nedir sorusuna verdiğim ilk cevaba örnek oluşturmak istedim. Diğer cevaplarla ilgili olarak daha detaylı örnekleri ilerleyen zamanlarda yazacağım.

“6 adet kupadan ne olacak, bırak kalsın” diyenleriniz olabilir. Ben de aynı şeyi düşündüğüm için bu kadar uzun süre miskin miskin mutfağımda yer işgal ettmişler. Ama şöyle bir düşünün lütfen. Başlangıç olarak evinizin her bir odasından bu şekilde ihtiyacınız olmayan şeyleri ufak ufak yaşamınızdan çıkartmaya başlarsanız, toplamda çok büyük değişikliğe adım atmış olacaksınız. Denemekten zarar gelmez. Ayrıca bu şekilde düşünme mantığını oturtmaya başlayıp kullanılmayan eşyalardan kopmaktan zorlanıyorsak eğer, eşyalara olan bağlılığımızı gözden geçirmenin vakti gelmiş demektir. Ne dersiniz?

Reklamlar

20 thoughts on “Basit yaşamı anlamak

 1. Bizim evde de bir suru kupa var kullanmadigimiz, zaten 2 kisiyiz, ama eve misafir geldiginde lazim oluyor, he zaman 2 kisi olacakmisiz gibi duzenleyebilirmiyiz hayatimizi?? Ne dersiniz?

  • merhaba,sorunuz çok güzel teşekkürler
   .
   Basit yaşamın odak noktalarından bir tanesi de ihtiyaç’arı belirlemektir.Kişiden kişiye tabi ki ihtiyaçlar farklılık gösterecektir.Benim yazımda belirttiğim bardak sayıları ,misafirlerimi de göz önüne aldığımda fazlasıyla bana yetmektedir.Belki de bu sayılar sizin için eksik başka okuyucular için fazla gelecektir.

   Aslında burada sayılarla çok işimiz yok.Sadece amaç , yaşamımızdaki ihtiyaçları belirlemek ondan sonrada fazlalık oluşturan yığınları hayatımızdan çıkarmaya başlamak. Peki neden fazlalıkları çıkartıyoruz,rahatımızı durup duruken niye bozuyoruz,?Bu tarz sorulara cevap bulmak için,Bloğumu takip etmenizi tavsiye derim

   • tesekkurler, ancak yazinizi okuduktan sonra aklima ilk gelen soru (uzun zamandir gunluk yasantim icerisinde materyal/esya ile olan iliskime baktigimdan ve son zamanlarda esya/materyal uzerinde ne kadar kontol/sahibi oldugumu sorgulamaya basladigimdan); basit yasam ayni zamanda da KALITELI olabilir mi? Benim icin kalite cok onemli, hayatlarimizi basitlestirecez/sadelestirecez derken yasam kalitemizden ne kadar odun vermemiz gerekecek, acikcasi bu nokta beni simdiye kadar harekete gecmekten ali koyan konulardan bir tanesi. Goruslerinizi duymak isterim…

   • Basit yaşam bana göre kaliteli yaşamdır.Hayatınızda yer alan eşyaların(kıyafet,mobilya,mutfak eşyası vs.)sayısı değil kalitesi önemlidir.Örnek vermek gerekirse,ben 10 tane çeşit çeşit ucuz ve kalitesiz kotum olmasındansa 1 yada 2 tane kaliteli ve çok uzun yıllar beni idare edecek kotum olmasını yeğlerim.Bu şekilde eşya kalabalığından da kurtulmuş oluyorum.Basit yaşamla tutumlu olmak hep birbirine karıştırılıyor.Bu konuyla ilgili daha detaylı bir yazıyı ilerde yazmayı planlıyorum…Şimdilik bu kısa cevabım yeterli olur umarım…

  • bence misafır için ayrıca kupalarımız olmalı, ama fazla değil..

 2. Bu arada, ilginc bir blog, tebrikler, merakla yeni post larinizi bekliyecegim…

 3. Merhaba, ferrarisini satan adam geldi aklıma yazınızı okuduktan sonra. Ne dersiniz hayatımızdan çıkardığımız materyallere ne kadar az bağlıyız o kadar özgürmüyüz?

  Ps: Yoksa yazınızdaki temadan çok mu uzak bir soru sordum?

  • ”hayatımızdan çıkardığımız materyallere ne kadar az bağlıyız o kadar özgür müyüz” sorusundan sonra benimde aklıma fight club filmi geldi.Orada söylenen şeylerden bir tanesi de ,SAHİP OLDUĞUNUZ EŞYALAR BİR SÜRE SONRA SİZE SAHİP OLMAYA BAŞLAR.Eşyaya olan bağlılıklar bundan daha güzel bir şekilde ifade edilemez sanırım.Hayatımızdan ”kullanılmayan eşyaları” bile çıkartmakta zorlanıyorsak bence daha dikkatli şekilde bu konu hakkında düşünmenin vakti gelmiştir demektir benim tecrübelerime göre.

   • size kesinlikle katılıyorum.Artık fazla eşya görmeye benım de tahammülüm yok, gereksiz ve ihtıyac fazlası..artık böyle eşyalarıma öyle bir gözle bakıyorum ki içim acıyor… örneğin diyorum ki ” buna benden başka kim bilir kaç kişinin ihtiyacı vardır ve sahip olurlarsa ne kadar sevinirler!” bu bir sehpa olabilir,yastık kılıfı olabilir,bir müzik cd si olabilir,ya da yarıya kadar kullanılmış bir makyaj malzemesi olabilir.. insaların öyle şeylere ihtiyaçları varki!! herkes bir yerden başlasa evini söyle bir döküp kullanılan ve kullanılmayan diye ayırmaya:) bence yıllardır aradıkları seyler bile ortaya çıkacaktır.İnsanız gözümüz doymuyor aldıkca alıyoruz ve bazen evdekinin aynısını alabaliyoruz:)

   • Yakın zamanda fazla eşya, fazlalıklar, minimalist yaşamla ilgili yazılar yazıp bu konularla ilgili olan düşüncelerimi daha detaylı paylaşacağım sizlerle.

    Ama hemen şunu söylemeliyim ki yorumunuzun altına imzamı atarım :)

 4. Yazınızda özellikle belirtiğiniz biriktirmemek ve doğaya saygı , ne güzel bir formül olmuş basit yaşama adına. Serüveninizi takip altına aldık ailece. Örnekleri artırabilirseniz memnun oluruz.

 5. Bende mutfağımda okadar cok sey ayırdım ki… Hele vitrinimin alt dolabında misafir icin beklettigim ivir zivir… Kalsın nasılsa kullanırım diye diye yıllar gecmis..Köse’de duruyorlar…satılmak üzere yere kendilerine ayrılan yere kondular! yurtdışında elinizde ne olursa olsun ikinci el eşya kalması ihtimali biraz zor, tabii siz biraz caba harcadıktan sonra:)))

  • basit yaşam sadece hayatımızdaki eşyaları ihtiyacımıza göre azaltmak değil.Bu sadece başlangıç, bu aşamadan sonra tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirip, hayatımıza yeni yığınlar eklememek adına çabada harcamamız gerekiyor.Önemli olan bir yerlerden başlamak.Siz zoru başarıp en önemli adımlardan birini atmışsınız zaten.

   • serüveniniz benim için çok ilgi çekici, bende tam bu sıralar bu gibi şeylere kafa yormaya başlamıştım ki sizin bloğunuzla tanıştım.. özellikle tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmek konusunda deneme yanılma yoluyla epey yeni şeyler öğrenmeye başladım..hadi bakalım bende sizinle beraber tecrübelerımi paylaşırım artık:) dedim ya deneme yanılma;) şimdilik bırsey alacağım zaman (ne olursa olsun) hemen kendımi frenliyorum ve bir kere daha düşünüyorum! hemen buz dolabımı veya erzak dolabımı veya gıysı dolabımı, aylık aldığım he rneyse evdekı varlık durumunu yanı ihtiyac durumunu gözden geçiriyorum… tecrübe: işe yarıyor ve çoğunlukla param cebımde kalıyor! tavsiye ederim!!!

 6. Akşama yatak odama gireceğim ve fazlalığından dolayı dolap ve çekmecelerimi boş yere doldurmuş, kullanacağım eşyalara erişmemi zorlaştıran ne varsa atacağım :’) günlerdir aklımda üşengeçliğimden elimi süremiyorum. Zaman zaman girişimde bulundum ona kıyamadım buna kıyamadım her şey olduğu gibi kaldı. Bu kez başarıcam :’) sevgiler

  • kolay gelsin size. ilk etapta çok yüklenmeyin kendinize, yavaş yavaş ilerleyin. özellikle kararsız kaldıklarınıza daha ilerde ki günlerde odaklanın bence. bu öylesine ilginç bir süreç ki, evdeki fazlalıklardan kurtulduktan ya da kurtulmayı başardıktan sonra demek daha doğru olacak; yeni fazlalıklar oluşmaması için yaptığınız alışverişlere daha bir dikkat etmeye başlıyorsunuz.

   • Aslında en önemlisi de bu zaten, doyumsuz alışverişe devam ettikten sonra hiç bir anlamı yok :/ teşekkür ederim bakalım nasıl olacak akşam :)

Yorumlar kapalı.